Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta bir ziyarette bulunuyor.

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım arasında bir görüşme gerçekleştirildi. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, yapıcı bir görüşme sırasında taraflar, bu Örgüt çerçevesinde çok taraflı işbirliğinin genişletilmesi ve güçlendirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulundular. Bu bağlamda Türkmen tarafı, gözlemci ülke olarak Türkmenistan’ın bu uluslararası yapının faaliyetlerinde aktif olarak yer aldığını vurguladı.

R. Meredov ve B. Yıldırım, Türk halklarının örf ve adetlerinin özel önemine vurgu yaparak, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi’nin faaliyetlerinin ortak kültürel değerleri korumayı ve kapsamlı bir şekilde geliştirmeyi, gençleri eğitmeyi amaçladığını kaydetti.

Bu bağlamda, Türkmenistan Dışişleri Bakanı, Türkmen tarafının Aksakallar Konseyi’nin çalışmalarına aktif olarak katılmaya hazır olduğunu duyurdu.

Taraflar ayrıca, bu yıl 12 Mart’ta yapılacak Türkmenistan Devlet Başkanlığı seçimlerinin hazırlık ve yürütülmesinde yer alacak olan Türk Devletleri Teşkilatı’nın gözlemci misyonu ile işbirliği konularına da özel önem verdiler.

 

Yorum yazabilirsiniz