Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi’yi kabul etti.

Resmi temaslar gerçekleştirmek üzere Azerbaycan’da bulanan Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tileuberdi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından kabul edildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, kabulde, Azerbaycan ile Kazakistan arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin başarıyla sürdürüldüğü, devlet başkanları arasındaki düzenli temasların iş birliğinin gelişmesi için iyi bir temel oluşturduğu bildirildi.

Ekonomik ilişkilere de değinilen görüşmede, yatırım projeleri ve ulaşım koridorlarını geliştirmenin altı çizildi. Kabulde, gelecek yıllarda kargo taşımacılığı hacminin artırılması ve tarifelerin uyumlaştırılması için daha elverişli şartlar oluşturulması gerektiği vurgulandı.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılmasının gündemdeki önemli konulardan biri olduğu kabulde, salgının sona ermesinden sonra ticaret hacminin eski haline getirilip artırılacağına dair umutlar ifade edildi. Bu bağlamda, ticari ve ekonomik iş birliğinin çeşitlendirilmesi ve karşılıklı ihracatın yaygınlaştırılmasının önemi vurgulandı.

Tileuberdi, Karabağ savaşında elde edilen zafer ve toprak bütünlüğünün temin edilmesi dolayısıyla Aliyev’i ve Azerbaycan halkını kutladı, bu zaferin bölgede barış ve güvenliği güçlendirmeye hizmet ettiğini vurguladı.

Kabulde, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev de yer aldı.

Yorum yazabilirsiniz