Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, resmi temaslarda bulunmak üzere Bakü’ye gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Aliyev, “Zengezur koridoru Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni bir bağlantı sağlayacak” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Aliyev, kabulde yaptığı konuşmada, ulaşım sektörünün her zaman gündemlerinin ön sıralarında yer aldığını, İkinci Karabağ Savaşı’ndan sonra öneminin daha da arttığını belirtti.

Önceki yıllarda Türkiye ile hayata geçirdikleri projelerle birlikte yeni projelerin de şimdiden masada olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Çok güçlü bir iş birliği geçmişimiz var. Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun ortak yapımı elbette ayrı bir önem taşıyor. Bildiğiniz gibi burası Doğu-Batı koridorunun önemli bir parçası. Son yıllarda, bu koridordan geçen kargo hacmi arttı.” şeklinde konuştu.

“Türkiye ile Azerbaycan Arasında Yeni Bir Bağlantı Sağlayacaktır” 

Aliyev, savaş sonrasında artık yeni koridor üzerinde çalıştıklarının altını çizerek, “Bu Zengezur koridorudur. Uluslararası düzeyde de adı zaten Zengezur koridoru olarak belirlenmiştir. Bu, Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni bir bağlantı sağlayacaktır.” dedi.

Karabağ zaferinin ardından Ermenistan’ın Zengezur koridoruna itiraz ettiğini fakat son dönemlerde bu koridorun kaçınılmazlığı ile ilgili konuları doğru bir şekilde analiz ettiklerini belirten Aliyev, konunun Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan başbakan yardımcıları başkanlığındaki üçlü çalışma grubunda müzakere edildiğini ve güzel sonuçlar alındığını belirtti.

Aliyev, kurtarılan topraklarda Horadiz’den Ermenistan sınırına kadar demir yolu inşaatına çoktan başladıklarını, bu hattın en geç 2,5 yıl içinde faaliyete geçeceğini bildirdi.

Nahçıvan demir yolunun büyük kısmının çalışır durumda olduğunu, eksik kısımlarının yapımı için tüm talimatların verildiğini dile getiren Aliyev, “Zengezur koridorunun önemli bir kısmı Ermenistan arazisinde inşa edilmelidir. Böylelikle yeni koridor açılacak ve Türkiye ile Azerbaycan arasındaki bağ daha da güçlenecektir.” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu da Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti, Azerbaycan’ın başarılarını kendi başarıları olarak gördüklerini ifade etti.

“İnşallah Bu Birliktelik Sonsuza Kadar Sürer”

İşgalden kurtarılan bölgelerdeki projeleri mevkidaşıyla müzakere ettiğini açıklayan Karaismailoğlu, “İnşallah tüm projelerimizi tek tek hayata geçireceğiz. Yarın inşaat alanlarına gideceğiz ve iş adamlarımızın yaptığı işleri kontrol edeceğiz, onlara işin hızlandırılması ve doğru yapılması için talimat vereceğiz. İnşallah bu birliktelik sonsuza kadar sürer.” dedi.

Karaismailoğlu, demir yolu konusunda da çalıştıklarına dikkati çekerek, “Cumhurbaşkanımıza da bilgi verdik. Özellikle Nahçıvan-Kars arası, Kars-Aralık-Dilucu arası projelerimizi tamamladık. İnşallah bunları bir program şeklinde hazırlayacağız ve birlikte bu demir yolunu, Nahçıvan topraklarından geçen yeni bir koridoru inşa edeceğiz. Arkadaşlarımızla toplantılar yapacağız. Kardeşlerimizin işi bizim işimiz. Hepimiz el ele vererek güzel işlere imza atacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Karaismailoğlu’ndan Aliyev’e hediye kılıç

Karaismailoğlu, Aliyev’e Fetih suresinden ayetlerin yazılı olduğu kılıç hediye ederek, Karabağ zaferini sembolize ettiği belirtildi.

Hediye için teşekkür eden Aliyev, kılıcın “barış kılıcı” olduğunu söyledi, Karaismailoğlu da “Bunu görünce barış da olur.” yanıtını verdi.

Yorum yazabilirsiniz