Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Zafer Yürüyüşümüz Devam Ediyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 20 Ocak şehitlerinin defnedildiği Bakü Şehitler Hıyabanı’ndaki ulusa sesleniş konuşması gerçekleştridi. Konuşmasında, Dağlık Karabağ’ın sembol şehri Şuşa’nın kurtarıldığına değinerek, zafer yürüyüşüne devam edeceklerini söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, 30 yıllık müzakere sürecinin hiçbir sonuç vermediğini, zaferin savaş meydanında şehitler verilerek kazanıldığı belirtti. Bu yıllar içerisinde Azerbaycan’ın hem ekonomisini hem de ordusunu güçlendirdiğini ifade eden Aliyev, uluslararası kamuoyuna Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu kanıtladıklarını söyledi.

“HİÇ KİMSE BİZİ DURDURAMAZ”

Aliyev, Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de başladığı operasyonda 200’den fazla kent merkezi, kasaba ve köyü işgalden kurtardığını hatırlatarak, “Zafer yürüyüşümüz devam ediyor. Hala işgal altında topraklar var, çatışmalar sürüyor. Ermenistan yönetimi taleplerime yanıt vermezse sonuna kadar gideceğiz. Hiç kimse bizi durduramaz. Dünyada bizi durduracak bir güç yok. Ermenistan yönetimi şimdi dünya ülkelerinden yardım, silah istiyor. Peki, nerede senin ‘yenilmez ordun’? Biz onu yok ettik. Onların tüm sözleri, açıklamaları efsane ve yalandı. Yenilmez ordu Azerbaycan ordusudur.” şeklinde konuştu.

Aliyev, şehitlerin huzurunda saygıyla eğildiğini belirterek, Ermenistan’dan taleplerinin işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çıkması olduğunu vurguladı.

“HOCALI KURBANLARININ KANI YERDE KALMADI, ŞEHİTLERİMİZİN İNTİKAMI ALINDI”

Aliyev, “Hocalı kurbanlarının kanı yerde kalmadı, şehitlerimizin intikamı alındı. İntikamımızı savaş meydanında aldık. Hiçbir zaman sivillere karşı savaşmadık. Bugün ulusal liderimiz Haydar Aliyev’in mezarını da ziyaret ettim. Kendi kendime dedim ki ne mutlu bir insanım ki baba vasiyetini yerine getirdim. Şuşa’yı kurtardık.” dedi.

“BU DEMİR YUMRUKLA DÜŞMANIN KAFASINI EZDİK VE EZECEĞİZ”

Önceki ulusa sesleniş konuşmalarında olduğu gibi yumruğu sıkırak, havaya kaldıran Aliyev, şunları söyledi:

“Bu yumruk demir yumruktur. Bu demir yumrukla düşmanın kafasını ezdik ve ezeceğiz. Bu yumruk aynı zamanda bizim birliğimizin sembolü. Bugün Azerbaycan halkı bu yumruk gibi birleşti. Her zaman da böyle olacak. Azerbaycan halkına müjdeyi verdiğim bugün hayatımda belki de en mutlu olduğum günlerden biridir.” ifadelerini kullandı.

Yorum yazabilirsiniz