Azerbaycan’daki resmi temaslarına devam eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, STEAM Merkezi’nin açılışını yaptı.

Bakanı Selçuk, Azerbaycan temasları kapsamında mevkidaşı Emin Emrullayev ile birlikte Guba kentini ziyaret etti.

Türk bakanlar, burada Azerbaycan Eğitim Bakanlığınca inşa edilen STEAM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik) Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Bakanlar merkezdeki yetkilerden bilgi aldıktan sonra basın mensuplarında değerlendirmelerde bulundu.

“Tecrübelerimizi aktarmaya hazırız”

Azerbaycan’la ilişkilerde söylemlerden ziyade eylemlerden söz edilen bir dönemde olduklarının altını çizen Selçuk, “Bundan sonra Bakanlık olarak açılışını yaptığımız STEAM merkezleri gibi merkezler, mesleki eğitim konusunda iş birliği, öğretmen eğitimi konusundaki yapılacak ortak projeler önümüzdeki dönemde ele alacağımız konular olacak. Bu konuların tamamında çok güçlü iş birliği içerisinde tecrübelerimizi birbirimize aktararak mesafe alacağımıza inanıyorum. Biz her türlü iş birliği ve tecrübelerimizi aktarmaya hazırız” dedi.

Selçuk, yakın dönemde yapılacak iş birliklerinden de bahsederek, “Lise seviyesinde mesleki eğitimde bazı projelerimiz var. Hem dijital dünyada becerilerin geliştirilmesi hem teknisyen yetiştirme konusunda ortak çalışmaların yapılması, çocuklarımızın meslek liselerinde sertifikalandırılması, dünya standartlarında diplomalar almaları konusunda çalışıyoruz. Diploma denklikleri çalıştığımız bir diğer konu. Öğretmenlerimizin becerilerinin geliştirilmesi konusu da ele alınıyor” ifadelerini kullandı.

 

Yorum yazabilirsiniz