Kazakistan’dan Rusya’ya Nota

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, Rus Milletvekillerinin Kazakistan topraklarıyla ilgili söylemleri üzerine, Rusya Federasyonu Maslahatgüzarı’nı çağırarak nota verdi.

Rusya Devlet Duması Milletvekili Vyaçeslav Nikonov, Rusya Devlet Televizyonu’nda Kazakistan toprakları ve tarihi hakkında ifadeler kullandı. Nikonov, “Kazakistan toprakları Rusya ve Sovyetler Birliği’nden büyük bir armağandır” dedi. Bu sözlerin ardından, bir diğer Duma Milletvekili Yevgeny Fedorov da Nikonov’u destekleyerek, Kazakistan’ın, topraklarını Rusya’ya vermesi gerektiğini belirtti.

KAZAKİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI TULUBERDİ: SÖZLER SAÇMALIK

Rus milletvekillerin açıklamalarının ardından Kazakistan’dan tepki gecikmedi. Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan Rusya Federasyonu Maslahatgüzarı’na nota verildi.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tuluberdi, Rus milletvekillerinin sözlerini “saçmalık” olarak değerlendirdi. Bu tür konularda, öncelikle tarihçilere ve bilim insanlarının bilgilerine dayanmak gerektiğini söyleyen Tuluberdi, “Dışişleri Bakanı olarak, bu durumun Rusya Federasyonu’nun resmi pozisyonuna uymadığını söylemek isterim “ ifadelerini kullandı.

Yorum yazabilirsiniz