Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Kırım Tatar kültürü tanıtıldı.

Başkent Kiev’de “Kırım Hanlığı’nın Görkemli Yüzyılı” adını ve konseptini taşıyan ekinlik düzenlendi. Etkinlikte, Ukraynalılara orta asır Kırım Tatar kültürü tanıtıldı.

Organizasyon alanında konuklar için, Kırım Tatar misafirperverliği ve ev konforu atmosferini yansıtan bir alan oluşturuldu. Etkinliğe katılanlara, kanepelerin serinliğinde Kırım kahvesinden ikram edildi. Kahveden sonra misafirlere geleneksel Kırım Tatar yemekleri, tatlıları ve içecekleri de tanıtıldı.

Organizasyon kapsamında, Kırım Ailesi Sivil Toplum Kuruluşu’nun öğrencileri halk dansları gösterisi yaptı. Tarihçi Gulnara Abdulayeva, Kırım Tatarlarının etnogenezi ve Han dönemi hakkında konuşma yaptı.

Etkinlikte, tasarımcılar Elmira Kataki ve Leniye İbragimova tarafından hazırlanan Kırım Tatarlarının geleneksel kıyafetleri de katılımcıların beğenisine sunuldu. Defile sırasında otantik süslemelerin anlamı anlatıldı, dileyenler için kadın şapkası yapımı konusunda bilgi verildi. Misafirler yerel feslerle bol bol fotoğraf çektirdi.

Yorum yazabilirsiniz