Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov, ülkesinin tüm sektörlerinin Türk yatırımlarına ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Caparov, “Kırgızistan’ın hemen hemen tüm sektörlerinin Türk yatırımlarına ihtiyacı var.” diyerek, “Türkiye ile ticaret hacmimizi kısa zamanda 1 milyar dolara çıkarmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kırgızistan Ticaret ve Sanayi Odasında, Türkiye örneğini takiben reform yapacaklarını söyleyen Caparov, “Bizim sizden (Türkiye’den) öğrenebileceğimiz şeyler var ve bizim de size teklif edebileceğimiz bir şeyler var.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin sanayi kümeleri oluşturmasına benzer bir şekilde Kırgızistan’da da sanayi bölgeleri kuracaklarına dikkati çeken Caparov, şu şekilde konuştu:

“Bunun için 789 hektarlık arazi hazırladık. Burada sadece Avrasya Ekonomik Birliği pazarı için değil, Avrupa Birliği pazarından Genelleştirilmiş Tercih Sistemi (VSP ) çerçevesinde yararlanmaları için Türk yatırımcıları bekliyoruz. Sizinle birlikte Avrupa’ya ortak mallar satabiliriz.”

Yorum yazabilirsiniz