Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov Görevinden İstifa Etti   

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yayınlanan bildiride, Cumhurbaşkanı Ceenbekov, başkent Bişkek’teki gergin ortamın devam ettiğine dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Dün yeni Bakanlar Kurulunu onayladım ancak bu, gerilimi azaltmadı. Derhal istifam için talepler devam ediyor. Mevcut durum iki taraflı bir çatışmaya yakın. Bir tarafta göstericiler, öteki tarafta güvenlik güçleri. Asker ve güvenlik güçleri Cumhurbaşkanlığı Konutlarını korumak için silah kullanmak zorundadır. Benim için yurttaşlarımın hayatından daha değerli hiçbir şey yoktur. Tarihte halkının kanını döktüren cumhurbaşkanı olarak anılmak istemiyorum. Bu nedenle görevimden istifa etme kararı aldım.” dedi.

Yeni Başbakan Sadır Caparov ve diğer politikacılara taraftarlarını başkenten çıkarmaları ve kent sakinlerine huzurlu bir yaşam sunmaları çağrısında bulunan Ceenbekov, “Hiçbir iktidar ülkemizin bütünlüğüne ve toplumdaki barışa değmez. Yüce Allah hepimizi korusun, toprağımızda huzur ve sükunet olsun.” şeklinde ifadeler kullandı.

Kırgızistan’daki seçimlerin ardından, seçimlere hile karıştığı gerekçesiyle ülke genelinde gösteriler başlamış, gösterilerin ardından Başbakanlık koltuğuna Caparov oturmuştu. Caprov ve diğer politikacıların taraftarları, düzenledikleri gösteride Ceenbekov’un istifasını talep etmişti.

Yorum yazabilirsiniz