Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev bugün Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TürkPA) Genel Sekreteri Mehmet Süreyya Er ile bir araya geldi.

Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, görüşmede TürkPA bünyesinde çok taraflı işbirliğine ilişkin güncel konular ele alındı ​​ve Türk dili konuşan ülkeler arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin daha da geliştirilmesi yönünde karşılıklı niyet ifade edildi. Parlamenter boyutta etkileşimin yoğunlaştırılması dahil.
Kazakbayev, Mehmet Er’i TürkPA Genel Sekreterliği yüksek görevine seçilmesinden dolayı tebrik etti ve Parlamenterler Meclisi’nin 2008 yılındaki kuruluşundan bu yana Türk dili konuşan devletlerin parlamenter diplomasisi kurumu olarak iyi sonuçlar elde ettiğini kaydetti.

TürkPA Genel Sekreteri, Kazakbayev’i TürkPA’nın mevcut uluslararası faaliyetleri ve 2022’nin ikinci yarısında Kırgızistan’da düzenlenecek TürkPA 11. Genel Kurulu hazırlıkları da dahil olmak üzere 2022 için planlanan etkinlikler hakkında bilgilendirdi.

Dışişleri Bakanlığı başkanı, koronavirüs pandemisi, çeşitli zorluklar ve güvenlik tehditlerinin neden olduğu uluslararası durumun yeni koşullarında, Türk devletlerinin Türk işbirliğinin mevcut potansiyelini ortaya çıkarmak için maksatlı çalışmaya devam etmesi gerektiğini kaydetti. Kardeş Özbekistan, Türkmenistan ve Macaristan parlamentolarının tam katılımıyla TürkPA’yı genişletmenin önemini vurguladı.

KAYNAK:https://kabar.kg/

Yorum yazabilirsiniz