Kırgızistan’da Ulusal Yas Günü Anması Gerçekleştirildi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un imzaladığı kararnameyle Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenler için ilan edilen ulusal yas günü anması yapıldı.

30 Temmuz 2020 tarihinde Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bulunan Ulusal Ata-Beyit Anıt Mezarlığı’nda, Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un ve diğer üst düzey devlet yetkililerin katılımıyla, Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirenler dualarla anıldı. Salgın ile ilgili anılan önlemler kapsamında camilerin kapalı olması nedeniyle din görevlileri evlerinde Kur’an-ı Kerim okuyacak.

Ceenbekov, yas nedeniyle yayınladığı mesajda, “Bugün ülkemizdeki koronavirüs kurbanlarının anısına Ulusal Yas Günü ilan edildi. Dünyanın tüm ülkelerini içine alan bu hastalık, Kırgızistan’a çok fazla acı getirdi, kaybımız büyük. Kovid-19 mağdurların ailelerine ve yakınlarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz, onları güçlü olmaya çağırıyoruz. Allah’tan sabır ve güç istiyoruz. Allah ölenlerimizi rahmet etsin.” dedi.

Ceenbekov, halkın sağlığı için mücadelenin henüz bitmediğini belirterek “Bu salgın hepimiz için bir test oldu. Hastalıkla mücadele ve halk sağlığını korumak, bizim için ulusal bir mücadeledir. Birlikten doğan güç, iyi koordine edilmiş ekip çalışması ve dayanışma yoluyla bu hastalığı kesinlikle yeneceğiz. Barış, birlik ve refah her zaman verimli topraklarımızda hüküm sürsün.” ifadelerini kullandı.

TÜRK KENEŞİ KIRGIZİSTAN’IN ACISINI PAYLAŞTI

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi/Türk Konseyi) İstanbul’daki Genel Sekreterlik Binası önündeki üye ülke bayrakları, Kırgızistan’ın acısını paylaşmak için yarıya indirildi.

Kırgızistan’da ilan edilen Ulusal Yas Günü sebebiyle Türk Keneşi Sekretaryası tüm üye ülkeler adına, teşkilatın kurucu üyesi Kırgızistan Cumhuriyeti’ne ve kardeş Kırgız halkına başsağlığı dileklerini iletti.

Yorum yazabilirsiniz