Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 44 ülkenin katılımıyla düzenlenen Kırım Platformu Zirvesi sonrası “Uluslararası Kırım Platformu Ortak Bildirisi” yayımlandı.

Katılımcı ülkelerin, Rusya’nın Kırım’ı geçici işgalini barışçıl şekilde sona erdirmek için Uluslararası Kırım Platformunu kurma kararı aldığı vurgulanan bildiride, platform katılımcılarının Ukrayna’nın uluslararası olarak tanınmış sınırlarında toprak bütünlüğü, egemenliği ve birliğine desteğini teyit ettiği bildirildi.

Kırım’ın ilhakını tanımamayı ve Kırım’ın yasa dışı ilhakını kınamayı sürdürecekleri teyit edilen bildiride, Kırım’daki insan hakları ve temel özgürlüklerin ihlali, Karadeniz’de istikrara zarar veren Kırım’ın askerileştirilmesi ve bölgeye Rus vatandaşlarının yerleştirilerek hedeflenen demografik değişim kınandı.

“Rusya’nın işgalci güç olarak yarımadada uluslararası sorumluluklarını yerine getirmeye” çağrıldığı bildiride, Rusya’nın hukuksuzca gözaltına aldığı Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılması için gayretlerin birleştirilmesine karar verildiği duyuruldu.

Rusya’ya yarımadadaki Kırım Tatar ve Ukraynalılar dahil tüm etnik grupların kültürlerine sahip çıkma ve geliştirmelerini garanti alma çağrısı yapılan bildiride, Rusya, Kırım Platformu kapsamındaki çalışmalara yapıcı şekilde katılmaya çağrıldı.

Yorum yazabilirsiniz