Kosova’da 15. Yüzyıldan Kalma Türk Camisi Restore Ediliyor

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kosova Cumhuriyeti İslam Birliğinin işbirliğiyle, Kosova’nın başkenti Priştine’de yer alan Piri Nazir Cami’nin restorasyonuna başlandı.

HURDA DEPOSU OLARAK KULLANILDI

Pirinaz Mahallesi’ndeki 1470 yılında yani 15. asırda inşa edildiği kabul edilen Piri Nazir Camisi, 1922 yılına kadar ibadete açık kaldı. Piri Nazir Cami ve hemen yanında bulunan ve hafızlar ile diğer dini görevlilerin yetiştiği medrese ve sübyan mektebi eski Yugoslavya Krallığı tarafından kapatıldı. İki sene sonra açılan cami, yine İkinci Dünya Savaşından sonra bir kez daha kapatılarak birkaç sene hurda deposu olarak kullanıldı.

Cami, cemaatin kendi aralarında topladığı paralar ve Kosova İslam İşbirliği’nin girişimiyle 1980 yılında tekrar ibadete açıldı. 1995 yılında camide bir kez yüzeysel bir restorasyon ve tadilat çalışmaları ile avlu düzenlemesi yapıldı.

TÜRK-OSMANLI MİRASI CAMİ GASP EDİLDİ

Türk-Osmanlı kültür mirası bu camide aslına uygun yapılacak restorasyon ve konservasyon çalışmalarıyla yaşatılacak. Restorasyon çalışmasının yanı sıra caminin bulunduğu avluda işbirliği anlaşması kapsamında Hıfz Enstitüsü’nün de inşa edilmesi öngörüldü. Fakat cami avlusunun yaklaşık olarak yarısının gasp edilmesi ve dava sürecinin halen devam etmesi nedeniyle Hıfz Enstitüsü’nün yapımına ilerleyen yıllarda başlanacak.

Çalışmalar Priştine Kültürel Miras Bölge Merkezi, Türkiye Genel Vakıflar Müdürlüğü ve Kosova İslam Birliği tarafından denetlenecek olan projenin, maliyetinin 1.000.000 Euro olacağı tahmin ediliyor.

Yorum yazabilirsiniz