Macar Bakandan Türkiye – AB İlişkileri Hakkında Önemli Açıklamalar: “Güçlü Bir Ülke Olan Türkiye İle Oyun Oynamamız Ne Adildir, Ne de Sağlıklı”

 

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto Güney Kıbrıs ziyaretinde, Rum basının sorularını yanıtladı. Türkiye ile Avrupa Birliği(AB) ilişkilerine değinen Bakan Szijjarto, önemli açıklamalarda bulundu.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto resmi temaslarda bulunmak üzere 29 Haziran’da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne(GKRY) ziyaret gerçekleştirdi. Szijjarto, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile yaptığı görüşmede, Türkiye’ye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Macar Bakanın, Rum basınına verdiği röportajda Türkiye’nin yakında dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden biri olacağını ve AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu söyledi. “Kıbrıs Rum Kesimi ile çok iyi bir ilişkimiz var ama aynı zamanda Türkiye ile de çok iyi ilişkiler içerisindeyiz” diyen Szijjarto, “Macaristan’a dost iki ülke arasında ihtilaf olduğunu görmek çok üzücü” dedi.

“MACARİSTAN İLE TÜRKİYE’NİN İYİ İLİŞKİLERİ VAR”

Bakan Szijjarto, Türkiye ile Macaristan’ın karşılıklı saygıya dayanan çok realist bir ilişki içerisinde olduğunu ifade ederek: “Ülkenin içişlerine asla karışmayız, Türkiye de bizim iç meselelerimize dair yorum yapmaz veya pozisyon almaz. Çok önemli ticari ilişkilerimiz de var. Büyük Türk yatırımcılar Macaristan’a önemli yatırımlar yapıyor. İlişkimiz özde mantığa, saygıya ve ülkelerin birbirinin içişlerine karışmamasına dayanıyor” ifadesini kullandı.

“AB TÜRKİYE’YE KARŞI İKİ YÜZLÜ”

Rum gazetecilerin, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tavrı ve faaliyetlerine dair tutumunuz nedir?” sorusuna, “Bu çok komplike mesele” diyen Szijjarto, AB’nin Türkiye karşısındaki politikasını eleştirdi. Konuşmasının devamında: “Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Dış Konular Konseyi’nde birçok kez dile getirdi. Şu ana kadar AB’nin bu meseleye yönelik üniter tavrını bozmadık. Ancak anlayacağınız, Türkiye ile AB arasındaki ilişki Doğu Akdeniz’de olanlardan çok daha komplikedir. Kesin olan bir şey var: Avrupa Birliği artık nihayet Türkiye ile nasıl bir ilişki istediğini samimiyetle söylemelidir. Bu konudaki en büyük sorun ikiyüzlülüktür. AB ülkelerinin büyük bölümü Türkiye salondayken farklı, salonda değilken farklı konuşuyor. Bu tür ikiyüzlü yaklaşımlar-politikalar daha çok karıştırmaktan ve yanlış anlamadan başka bir şeye sebep olmuyor.”

“TÜRKİYE İLE OYUN OYNAMAYIN”

Türkiye gibi büyük ve güçlü bir ülke ile oyun oynanmaması gerektiğini belirten Bakan Szijjarto: “AB içerisinde bu meselede neye inandıklarını hiç açıkça söylemeyen ülkeler var. Ancak kapalı kapılar ardında, Türkiye’yi üye kabul etme ve bu konuda destekleme niyetinde olmadıklarını savunuyorlar. İnandıkları bu ise açıkça söylemeleri gerekir ki biz de alternatif olarak bir şey düşünelim, Türkiye ile belki stratejik ilişki veya başka bir şey düşünelim. Ancak yalnız Türkiye ile değil herhangi bir milletle ama özellikle de büyük ve güçlü bir ülke olan Türkiye ile oyun oynamamız ne adildir, ne de sağlıklı. Macaristan’da bir deyişimiz vardır: çocuğa adıyla sesleneceksin. Bu konuda mutlak samimiyete ihtiyaç var. Türkiye yakında dünyadaki ekonomisi en güçlü 10 ülkeden biri olacak, AB için çok önemli bir ticari ortaktır, samimi ilişki ve yaklaşım gerekir. Bana, Türkiye’nin gelecekte AB ile nasıl bir ilişkisi olmasını istediğimi sorarsanız, ‘samimi bir ilişki’ derim.”

MACARİSTAN’IN TÜRK DÜNYASIYLA ARTAN İLİŞKİLERİ

Son yıllarda Türk dünyası ile ilişkilerini artıran Macaristan, 2018 yılından beri Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin (Türk Keneşi) gözlemci üyesidir. Macaristan’ın Türk dünyasına sıcak ve samimi tutumu neticesinde, 19 Eylül 2019 tarihinde başkent Budapeşte’ye Türk devletleri Dışişleri Bakanlarının katılımlarıyla, Türk Keneşi Ofisi açılmıştır. Bu denli artan ilişkiler sonucunda, Macaristan’ın Türk Keneşi’ne tam üyelik talebinde bulunması beklenmektedir.

Yorum yazabilirsiniz