Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile bir araya geldi.

Milli Savunma Bakanı Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’21) kapsamındaki ikili görüşmelerine devam ediyor.

Bu kapsamda Bakan Akar, KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ile görüşme gerçekleştirdi. Türk Bakanların görüşmesinde, ikili ve bölgesel savunma, güvenlik ve iş birliği konuları masaya yatırıldı.

“Türkiye, KKTC’nin hak ve hukukunu korumaya devam edecek”

Rum tarafının uzlaşmaz tutumundan vazgeçmesinin önemini belirten Akar, yıllardır denenmiş ve başarısız olmuş girişimler yerine egemen, eşit ve bağımsız iki devletli çözümün gerekliliğine vurgu yaptı.

Akar, Türkiye’nin her zaman olduğu gibi garantörlük haklarını da kullanarak KKTC’nin hak ve hukukunu korumaya devam edeceğinin altını çizerek, bunları hiçbir şekilde çiğnetmeyeceği, bu konudaki tavrının açık olduğu ve 1974’te nerede duruyorsa aynı noktada bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Yorum yazabilirsiniz