Bugün Nur-Sultan’da Uluslararası Türk Akademisi, Kazakistan Cumhuriyeti Parlamento Senatosu Başkanı Maulen Aşimbayev’in katılımıyla Türk edebiyatı klasikleri Nizami Gencevi doğumunun 880. yıldönümü, Alişir Nevai’nin doğumunun 580. yıldönümü ve Yunus Emre’nin vefatının 700. yıldönümü ithafen “Doğu’nun Yıldızları” adlı uluslararası konferans düzenledi.
Toplantıya Kazakistan Cumhuriyeti Parlamento Senato Başkanı Maulen Aşimbayev, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali, Kazakistan Cumhuriyeti Parlamento Meclis Üyesi Sautbek Abdrakhmanov, Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Ödülü sahibi, şair, yazar, kanaat önderi Muhammed Ali Ahmedov, şair, Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Ödülü sahibi, Saken Seifullin Müzesi Müdürü Nesipbek Aytulı, şair, “Daryn” Devlet Ödülü sahibi Svetkali Nurjan, Bakü Ulusal Üniversitesi Profesörü, çevirmen Ramiz Askerov ve ayrıca devlet adamları, diplomatik misyon başkanları, önde gelen bilim adamları ve aydınlar katıldı.
Toplantıya Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali başkanlık etti.
Toplantının açılışını yapan Maulen Aşimbayev, bağımsızlığından bu yana Kazakistan’ın Türk entegrasyonunun güçlendirilmesi de dahil olmak üzere tüm dünya ülkeleriyle yakın dostluk ilişkileri kurduğunu kaydetti. Senato Başkanı konuşmasında, Uluslararası Türk Akademisi’nin çalışmalarını takdir etti ve minnettarlığını dile getirdi.
Maulen Ashimbayev, “Bugün ekonomik işbirliğini geliştirmenin önemli olduğu açıktır. Bu, bağları güçlendirecek ve tüm Türk coğrafyasının refahını artıracaktır. Manevi uyumumuzu da geliştirmeye özel önem vermeliyiz.” dedi.
Bundan sonra Uluslararası Türk Akademisi’nin yayınladığı, doğu edebiyatının yıldızları, Türk Dünyasının gururu Nizami Gencevi, Alişer Navoi, Yunus Emre kitaplarının tanıtımı yapıldı.
Özellikle Nizami Gencevi’nin ünlü destanları “Yedi Güzel” ve “Leyli-Mecnun”, Tair Jarokov, Kasım Amanjolov, Jakan Sızdıkov, Dikhan Abilov, Taken Alimkulov gibi önde gelen Kazak şairlerinin çevirileriyle tam olarak yayınlandı. Eşsiz baskı, ünlü Azerbaycanlı sanatçı Fakhraddin Ali Valioğlu’nun eserlerini içeriyor.
Ayrıca Uluslararası Türk Akademisi’nin desteğiyle, Türk edebiyatı ilk mutasavvuflarından Yunus Emre’nin şiirleri, ünlü Kazak şairi Svetkali Nurjan’ın edebi ve sanatsal çevirilerinin versiyonunda ilk kez ayrı bir koleksiyon olarak yayınlandı.
Buna ek olarak, Türk Akademisi, Alişir Nevai’nin Azerbaycan Türkçesine çevrilmiş tam bir şiir koleksiyonunu yayınladı. Eserler, tanınmış Azerbaycanlı bilim adamı, profesör Dr. Ramiz Asker tarafından Azerbaycan Türkçesine çevrildi.
Alişir Nevai’nin “Muhakematul-lugatayn” adlı eseri, Akademi’nin desteğiyle ilk kez Kazakça’ya çevrildi.
Ayrıca Türk Dünyasının kültürel ve edebi bağlarının güçlenmesine katkılarından dolayı çok sayıda yazar ve çevirmen ödüllendirildi. Ünlü yazarlar Muhammad Ali, Nesipbek Aytulı, Ramiz Asker, Svetkali Nurjan, Türk Akademisi tarafından Alişir Nevai Altın Madalyasına, ünlü bilim adamı Törali Kıdır ise Türk Akademisi’nin Gümüş Madalyası’na layık görüldü.

Yorum yazabilirsiniz