Oruç Reis Araştırma Faaliyetlerine Devam Edecek

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Türkiye’deki limana dönmesinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlık bu durumun aylık periyotlarla gerçekleşen rutin bir faaliyet olduğunu hatırlatan bir açıklama yayımladı.

Doğu Akdeniz’de Girit Adası’nın yakınlarında Navtex ilan edilen bölgede sismik araştırmalar yapan Oruç Reis gemisi, Türkiye ile Yunanistan arasında NATO nezdinde başlayan müzakereler çerçevesinde Antalya Limanı’na geri döndü. Yunanistan, Oruç Reis gemisinin geri dönmesinden memnuniyet duyduğunu açıklarken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bugün, cevap ve hatırlatma niteliğinde bir açıklama yaparak, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Türkiye’deki limana dönmesinin aylık periyotlarla gerçekleşen rutin bir faaliyet olduğunu belirtildi.

MİÇOTAKİS: POZİTİF BİR İLK ADIM

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis Selanik’te basın mensuplarının soruları üzerine, Oruç Reis gemisinin rutine dayalı Doğu Akdeniz’den ayrılmasını “ilk olumlu adım” olarak gördüğünü söyledi. Bu adımların devam etmesini umduğunu söyleyen Yunan Başbakan Miçotakis, “Gerginliğin azaltılmasına dair gerçek deliller olursa Yunanistan her zaman Türkiye ile yeni görüşmelere hazır” ifadelerini kullandı.

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI’NDAN “RUTİN” AÇIKLAMASI

Oruç Reis gemisinin Antalya yakınlarında limana çekilmesi sonrası gece saatlerinde yazılı bir açıklama yayımlayan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Oruç Reis’in aylık periyotlarla ikmal ve bakım için limana dönmesinin rutin bir faaliyet olduğunu vurguladı.

14 Eylül 2020 tarihli açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, 10 Ağustos’ta Akdeniz’de Demre-1 lokasyonunda sismik arama ve araştırma faaliyetlerine başlamıştı. Oruç Reis bugüne kadar söz konusu sahada 3525 kilometrelik sismik veri toplama işlemini gerçekleştirmiştir. Oruç Reis, çalışma prensibi gereği ayda bir planlı bakım, personel değişimi ve sonraki görev hazırlıkları için limana dönmektedir.

 Aylık periyotlarla ikmal ve bakım için geminin limana dönmesi, her zaman gerçekleştirdiği rutin faaliyetidir. Gemi, ikmal ve bakım işlemlerinin ardından sismik arama ve araştırma faaliyetlerine devam edecektir.

Öte yandan; Türkiye Akdeniz’de uluslararası hukuka dayanan arama ve sondaj faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir. Yavuz Sondaj Gemisi halen Selçuklu-1 kuyusunda, Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi de Doğu Akdeniz’de faaliyetlerine devam etmektedir.”

Yorum yazabilirsiniz