Özbekistan ve Türkiye Arasındaki Yatırımların Korunması ve Çifte Verginin Önlenmesi Anlaşmaları Yürürlüğe Girdi

Özbekistan ile Türkiye arasında 1996 ve 2017 yıllarında imzalanan bir dizi anlaşma yürürlüğe girdi.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in Türkiye’ye gerçekleştirdiği 25 Ekim 2017’deki ziyareti sırasında, iki ülke arasında dönemin Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş’in  eşbaşkanlığını yürüttüğü Karma Ekonomik Komisyon(KEK) toplantısı marjında imzalanan yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşması ile Mayıs 1996’da imzalanan gelirlerin çifte vergilendirilmesinin önlenmesi anlaşmasında değişiklik ve eklemelerin yapılmasını öngören protokol yürürlüğe girdi.

Yapılan açıklamaya göre, iki ülke yatırımcıları tarafından yapılan yatırımlara kolaylıklar sağladığı, ayrıca yatırımcıların haklarının korunması, para, sermaye ve teknolojilerin transferinin kolaylaştırılması öngörülüyor.

Özbekistan ve Türkiye arasında Nisan 1992’de imzalanan daha önceki anlaşmanın yerini alacak söz konusu anlaşma, günümüzdeki gelişmeleri dikkate alarak yatırımların karşılıklı teşviki ve koruma sisteminin daha da geliştirilmesini amaçlıyor. Anlaşma ile beraber vergi şeffaflığının sağlanması ve iki ülke tüzel ve özel şahıslarınca vergi kaçakçılığının yapılmasına karşı mücadelede kuvvetle artacağı düşünülüyor.

Yorum yazabilirsiniz