Saatli Medrese “Fatih Sultan Mehmet Müzesi” Olacak

Fatih Sultan Mehmet’in şehzadelik yıllarında eğitim aldığı Edirne’deki Saatli Medrese, “Fatih Sultan Mehmet Müzesi” olarak hizmete açılacak.

Edirne Valisi Ekrem Canalp, medrese olarak bilinen “Saatli Medrese’de” düzenlenen işbirliği protokolü imza töreninde, İstanbul’un fatihi Edirneli Fatih Sultan Mehmet Han’ın müzesini Edirne’de yapmayı hayal ettiklerini belirterek, “İstanbul’da kendisinin kurmuş olduğu vakfın devamı mahiyetindeki bir üniversiteyle iş birliği halinde bu müzeyi kurmuş olmamız, Edirne ile İstanbul arasındaki tarihten kaynaklanan bağı tekrar canlandırma anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

“TÜRK TARİHİNİN EN BÜYÜK HÜKÜMDARLARINDAN BİRİ”

Vali Canalp, müze çalışmalarında Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinin bütün imkanlarıyla destek verdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Teknik çalışmaları çok kısa zamanda tamamlayacağız. Arkasından da hızlı şekilde uygulamaya geçmek suretiyle önümüzdeki yıl Edirne’de Edirneli bir padişah olan, İstanbul’u fetheden Fatih’in müzesini Edirne’de açmış olacağız. Fatih Sultan Mehmet Han tarihimiz açısından çok önemli bir şahsiyettir.

Türk tarihinin en büyük hükümdarlarından biridir Fatih. Devlet adamlığının dışında çok daha derin bir vizyona sahip insandır. Fatih, devlet adamıdır, hükümdardır ama Fatih aynı zamanda bir şairdir, divanı olan bir şairdir. Fatih aynı zamanda mühendistir. Şahi topun çizimlerini, boğaza yapacağı kalelerin çizimlerini kendisi yapabilecek kadar mühendis bir insandır.”

“Fatih aynı zamanda bir komutandır. Bu kadar geniş perspektifli bir insan olması dolayısıyla yapacağımız müze de Fatih’in hem derinliğini hem de geniş vizyonunu ortaya koyabilecek mahiyette olacaktır. Bu çerçevede Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinden alacağımız akademik destek de yapacağımız işin kalitesine çok büyük etki sağlayacaktır.”

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Fatih Andı, Fatih Sultan Mehmet’in etkisinin günümüzde bile hissedilen büyük bir şahsiyet olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Büyük insanlar da döner hem kendi aktüel zamanlarının hem de daha sonra kendi toplumunun nesillerinin hatta bütün bir insanlığın gelecekteki nesillerinin oluşumuna katkı sağlarlar, onları inşa ederler. Tabiri caizse onlar için rol model oluştururlar. Fatih Sultan Mehmet, etkisi günümüze kadar gelmiş tarihin büyük şahsiyetlerindendir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Canalp ve Rektör Andı, işbirliği protokolünü imzaladı. Ardından Andı, Canalp’e minyatür şahi topu, Canalp de Andı’ya Selimiye Camii figürünün yer aldığı Edirnekari tablo hediye etti.

“BİR PADİŞAH ADI TAŞIYAN İLK MÜZE”

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun ise müzenin alanında bir ilk olma özelliğini taşıdığını belirterek, şunları söyledi:

“Daha önce Türkiye’de bir padişah adına yapılmış bir müze yoktu. İstanbul’daki Fetih Müzesi gibi tematik müzelerimiz vardı ancak doğrudan doğruya bir padişah adını taşıyan bir müze yok. Padişahların şehzade olarak durduğu şehirlerde onlar adına birtakım şeyler var ama doğrudan doğruya bir padişah adıyla ilk müze olması hasebiyle önemli bir müze olacak” ifadelerini kullandı.

Yorum yazabilirsiniz