Türk Milli Mücadelesinin kırılma noktalarından birisi olan, Türk ordusunun Yunan ordusunu hezimete uğrattığı Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yıl dönümüne özel beste yapıldı.

Cevdet Cantürk’ün sözlerini yazdığı, Abdurrahman Said Kutlu’nun ise bestesini yaptığı eserde, muharebede yaşanan destansı mücadele notalarla işlendi.

Uzun uğraşlar sonucunda ortaya çıkan eser, zaferin yıl dönümü olan 13 Eylül’de bir konserde seslendirilecek.

 “Sakarya Kahramanlarına, Sakarya Ruhuna Armağan Olsun”

Eserin yazarı Cantürk,  Sakarya Meydan Muharebesi’nin Milli Mücadele’nin dönüm noktalarından biri olduğunu dile getirdi.

Sakarya Meydan Muharebesi’nin yaşandığı alanları ziyaret ettikten sonra şiir yazmaya karar verdiğini belirten Cantürk, içindeki duyguları dizelerle dile getirdiğini, bunun da bestesinin yapıldığını söyledi.

Cantürk, savaşa dair çok sayıda kitap okuduğunu ve fotoğrafları incelediğini belirterek, “Sakarya Zaferi’nin 100’üncü yılı için bir şeyler yapmak gerek diye uzun uzun düşündüm. O listede yer alan şeylerden bir tanesi Sakarya Marşı’nın bestelenmesiydi. Şiiri kaleme aldıktan sonra Said Kutlu Bey’le temas ettim. Daha önce bu işleri yaptığını, askeri müzik uzmanı olduğunu duydum. Kendisi de yazdığım şiiri beğendi. Birkaç aydır üzerinde çalışıyoruz, sıra dışı bir eser ortaya çıktı. Sakarya kahramanlarına, Sakarya ruhuna armağan olsun.” ifadelerini kullandı.

“Şehitlerimize Ahde Vefamızı Göstermek İçin Bu Sözleri Melodileştirmek İstedik”

Besteci Kutlu da Cantürk’ün Sakarya Meydan Muharebesi kahramanları için yazdığı şiiri beğendiğini ve bunu müzikle birleştirmek istediğini ifade etti.

Kutlu, şiirin konusunun çok önemli olduğunu aktararak, “Sakarya Meydan Muharebesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin emperyalizme karşı başarısının nirengi noktasıdır. Yüzyıl önce canlarını feda eden şehitlerimiz, uzuvlarını kaybeden gazilerimize ahde vefamızı göstermenin bir yolu olarak bu sözleri melodileştirip ölümsüzleştirmek istedik. Böyle bir eser ortaya çıktı.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum yazabilirsiniz