SEN ÇAĞIR MEN GELEREM AZERBAYCAN

Azerbaycan devletinin, öz toprakları olan Karabağ’ın 1992 yılında Ermenistan tarafından saldırı ve işgali ile başlayan süreç 27 Eylül 2020 tarihinde yine Ermenistan tarafından başlatılan saldırılarla yeniden alevlenmiştir. Ermenistan’ın haksız yere işgal ettiği bu toprakların Azerbaycan toprakları olduğu ve Ermenistan’ın konumunun işgalci devlet olarak tanımlandığı birçok uluslararası kararda yer almıştır.

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı gibi uluslararası birçok kuruluşun resmi olarak ilan ettiği bu işgalci tavır Ermenistan tarafından hiçbir zaman kabul görmemiş ve Karabağ’ın işgali devam etmiştir. Azerbaycan Devletinin tüm bu süreçte soğukkanlı diplomasi ve barışçıl siyasi çözüm arayışları da sonuç bulmamıştır. Tüm bu haksızlıklara rağmen Ermenistan mevcut işgal konumunu güçlendirmek için yaz aylarından itibaren yaptığı taciz saldırılarını 27 Eylülde savaş pozisyonuna çekerek yeniden bölgede işgal ve katliam yapmaya başlamıştır.

Tarihin sabrı ve haklı olmanın inancı, Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV’in güçlü liderliği ve stratejik aklı ile uluslararası sahnede soğukkanlılığını koruyan Azerbaycan, Ermenistan tarafından başlatılan Azerbaycan köylerine yönelik saldırı ve işgalle kadın, çocuk ve sivillere karşı işlediği katliamlara sessiz kalamazdı. Azerbaycan devletinin cevabı elbette tarihin ağır yumruğu gibi acımasız ve yok edici olacaktı ve oldu da. Ermenistan’ın yaptığı saldırılara karşılık veren Azerbaycan ordusu kısa zamanda işgal altındaki birçok Azerbaycan köylülerini esaretten kurtardı ve şimdi tüm Karabağ’ın kurtuluşu için harekete devam ediyor.

Tarih ve Kültür birliğimiz olan kardeşimiz Azerbaycan Devletinin bu haklı savaşında Türkiye ve Türk Devletleri olarak yanında olduğumuzu, bu kültür ve kardeşliğin uzantısı bir ortak çatı olan TÜDEV olarak bir kez daha tüm dünyaya duyuruyoruz. Azerbaycan biziz, biz Azerbaycan’ız Karabağ biziz biz Karabağ’ız. Dünyanın lanetlediği Ermenistan işgali Karabağ’da son bulana kadar, Karabağ’daki son evde, son toprak parçasında Azerbaycan bayrağı dalgalanana kadar Azerbaycan’ın yanındayız.

Bütün Dünyaya sesleniyoruz, Azerbaycan kendi toprağı olan Karabağ’ın işgalini bugüne kadar tüm hukuki yollarla size anlatmaya çalıştı ve Ermenistan’a bu saldırgan tutumundan vazgeçmesini defalarca anlattı. Uluslararası kuruluşlar bu durumu kararlarıyla onayladı ancak hiçbir kuruluş Ermenistan’a Azerbaycan toprağından çekil demedi, yaptırım uygulamadı. Üstelik Ermenistan’ın son zamanlarda yaptığı tacizkâr tutumlarını görmezlikten geldi. Artık bıçak kemiğe dayanmıştı. Azerbaycan’a, bugün yapmakta olduğu hakkını savunma ve alma girişiminden başka bir yol bırakılmadı. Bundan böyle Azerbaycan Devleti, hakkını Ermenistan’ın anladığı dili kullanarak alacaktır. Azerbaycan’la kardeş Türk Dünyası sonuna kadar Ermenistan’ın terörünün karşısında ve Azerbaycan’ın haklı savaşının yanında olacaktır.

Karabağ topraklarını özgürlüğe kavuşturmak için mücadele eden, Karabağ’ın bir gün mutlaka Azerbaycan’a kavuşacağına inanarak siyaset ve diplomasisini ona göre şekillendiren, bugün de aynı başarıyı verdiği kararlarla sahada gösteren, halkına ve ordusuna moral gücü veren Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV başta olmak üzere, Allah, Azerbaycanlı kardeşlerimizin ve kahraman ordusunun yanında olsun. Onları zafere, Karabağ’ı özgürlüğe ulaştırsın. Bu uğurda can veren şehitlerimizin ruhlarını şad eylesin.

Tanrı Türk’ü korusun ve yüceltsin!

Ne Mutlu Türküm Diyene