Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Berdimuhamedov’u kabul etti.

Özbekistan Devlet Başkanlığı Basın Servisi’nden görüşmeye dair yapılan açıklamaya göre, Mirziyoyev görüşmede son yıllarda Türkmenistan ile Özbekistan arasında devletlerarası ilişkilerin gelişimindeki ivme ve stratejik işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Özbekistan Devlet Başkanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, ‘’Üst düzey konuk, gösterilen misafirperverlik için minnettarlığını dile getirdi ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un sıcak selamını ve en iyi dileklerini iletti. Ayrıca Türkmenistan Lideri’nin mektubunu teslim etti. Türkmenistan Devlet Başkanı, mektubunda tüm alanlarda büyük bir ivme ile gelişen Türkmenistan-Özbekistan ilişkilerine yüksek değer biçti ve iki ülkenin uluslararası politika ile birlikte bölge ilişkilerine dair görüşlerinin yakın ve benzer olduğunu vurguladı.’’ diye berlirtildi.

Taraflar görüşmede üst düzey anlaşmaların uygulama süreçlerini ele aldılar.

Açıklamada belirtildiği gibi, karşılıklı ticaret hacminin arttırılması, sanayi, enerji, su yönetimi ve tarım alanlarında yeni işbirliği projelerinin hayata geçirilmesi ve işbirliğinin derinleştirilmesi konuları masaya yatırıldı. Aynı zamanda iki ülkenin transit koridorlarından verimli yararlanılması ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca bölgesel ilişkilerin yanı sıra kültürel ve insani alanlarda deneyim alışverişi programlarının geliştirilmesinin önemi kaydedildi.

KAYNAK:https://www.gazeta.uz/ru

Yorum yazabilirsiniz