Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Özbekistan’daki resmi temasları kapsamında Başbakan Yardımcısı, Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakanı Sardor Umurzakov ile görüştü.

Pekcan, ticaret hacmini, iki tarafın da kazanacağı dengeli bir ticaret ile 5 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Özbekistan’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Pekcan, devlet başkanları düzeyindeki ilişkiler dahil iki ülke arasında kültürel, tarihi ve kardeşlik ilişkilerine dayanan bir stratejik iş birliğinin olduğunu belirtti.

Bakan Pekcan, Temmuz 2020’de iki ülke arasındaki ticari ilişkileri görüşme fırsatı bulduğuna değinerek, bu ziyaret vesilesiyle de ilişkileri daha da geliştirme fırsatı bulacaklarının önemini vurguladı.

“Amacımız, Ekonomik İlişkileri Ülkelerimiz Arasındaki Kardeşlik ve Dostluğa Yakışan Seviyeye Getirmek”

Özbekistan’a üst düzey bir heyetle geldiğini aktaran Pekcan, “Amacımız, karşılıklı ekonomik ilişkilerimizi ülkelerimiz arasındaki kardeşlik ve dostluğa yakışan bir seviyeye getirmek. İki ülke arasında 2 milyar dolar seviyesinde dengeli bir ticaret hacmimiz var. Amacımız, bunu Cumhurbaşkanlarımızın da öngördüğü 5 milyar dolar seviyesine çıkarmak ve iki tarafın da kazanacağı dengeli bir ticaret hacmidir.” şeklinde konuştu.

Umurzakov da Türk heyetini Özbekistan’da görmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Bu görüşmeler sonucunda iki ülkenin ekonomik ilişkilerini ele alarak, mevcut sorunlara çözüm bulacağımıza ve ilişkilerimizi yeni düzeye çıkaracağımıza inanıyorum.” dedi.

Pekcan, ülkedeki temasları kapsamında Özbekistan-Türkiye Yuvarlak Masa Toplantısına katılacak, ayrıca Özbekistan Devlet Gümrük Komitesi Başkanı Murodjon Azimov ile görüşme gerçekleştirecek.

Yorum yazabilirsiniz