Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov’un katıldığı Kış 2021 Tatbikatı’nın “Seçkin Gözlemci Günü” başladı.

Milli Savunma Bakanı Akar ve Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov, beraberlerinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile “Seçkin Gözlemci Günü”ne katılmak için tatbikat alanına gelmeleriyle tören başladı.  

İlk olarak Esas Komuta Yeri’ne geçen Türk Savunma Bakanları, tatbikata ilişkin bilgilendirildi. Analiz Grubu Başkanı tarafından tatbikatın durum özetine yönelik yapılan bilgilendirmenin ardından Akar ve Hasanov yeni nesil ünitelerde incelemelerde bulundu. 

“Allah Türk komandosunu korusun”

Alanda bulunan sahra fırın ünitesinde yapılan ekmeklerden birini bölerek Azerbaycanlı mevkidaşı Hasanov ile Komutanlara ikram eden Akar, yerli ve milli üretim zırhlı ambulansı da inceledi.

Akar ve Hasanov daha sonra Derin Kar ve Şiddetli Soğuklarda Muharebe Parkuru’na hareket etti. Burada kış teçhizatlı komando kolu tarafından okunan Komando Andı’nı dinleyen Akar ve Hasanov, marşın ardından “Allah Türk komandosunu korusun” dedi.

Türk Bakanlar, komando kolunun teçhizatlarını inceledikten sonra, Doğal Afetler Arama Kurtarma Taburu için yapılan tanıtımı izledi.

Türkiye ve Azerbaycan Bayrağının yer aldığı maskeler kullanıldı

Derin Kar ve Şiddetli Soğuklarda Barınma Tesislerinde de incelemelerde bulunan Akar ve Hasanov yapılan yığma iglonun içine girerek inceledi. 

Daha sonra 1 numaralı seyir yerine geçen Türk Bakanlar ve beraberindeki heyet, bu bölgede gerçekleştirilen hava hücum harekatını da gözlemledi.

Ayrıca Akar ve Hasanov başta olmak üzere, tatbikata katılan personelin taktığı Türkiye ve Azerbaycan bayraklarının motiflerini taşıyan maskeler gözlerden kaçmadı.

Yorum yazabilirsiniz