Türk Devletleri Teşkilatı Turizm Çalışma Grubu 16. Toplantısı 9-10 Şubat 2022 tarihlerinde Özbekistan’ın Semerkant kentinde gerçekleştirildi. Özbekistan Cumhuriyeti Turizm ve Spor Bakanlığının ev sahipliğinde yapılan Toplantıya, Üye ve Gözlemci Devletlerin ilgili Bakanlıklarından turizm konusunda uzmanlar katıldı.
Açılış konuşmasında Genel Sekreter Yardımcısı Mirvokhid Azimov, Türk Devletleri Teşkilatı çatısı altında turizm alanında yürütülen faaliyetler ile 2022 yılında yapılması planlanan çalışma ve projeler hakkında katılımcılara bilgi verdi.
Toplantıda Özbek tarafı, Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in, Türk tarihinde büyük iz bırakan şahsiyetlerin mirası hakkında halkı bilinçlendirmek amacıyla teklif edilen “Taberruk ziyarat” projesine ilişkin detaylı bir sunum yaptı. Taraflar, söz konusu proje ile ilgili görüş ve yorumlarını belirterek, projenin kısa zamanda hayata geçirilmesi için çalışmaların başlatılması konusunda mutabık kaldılar.
Toplantıda, Türk Dünyası’nın ilk turizm başkenti Kokand’da düzenlenecek etkinlik ve faaliyetlerin yanı sıra “Türk Dünyası Turizm Başkenti” projesinin detayları da ele alındı.
Üye Devletlerin turizm uzmanları ayrıca, önümüzdeki dönemde turizm alanında gerçekleştirilecek ve ileriye dönük etkinliklere ışık tutacak bir belge olan “Turizmin Geliştirilmesi için Ortak Yol Haritası”nı da tamamladılar.

Yorum yazabilirsiniz