Türk Devletleri Turan Kupası’nda Buluşuyor

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan(TFF) yapılan açıklamaya göre, Türk devletlerinin futbol takımlarının katılımıyla bir lig düzenleneceği bildirildi.

Türkiye Futbol Federasyonu Dış İlişkiler İcra Kurulu Üyesi Gürkan Teoman, sadece Türk Devletleri takımlarının katılımıyla gerçekleşecek bir Turan Kupası düzenlemek için hazırlıklara başladıklarını söyledi.  Türk devletlerinden Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC) başta olmak üzere, 11 devletin takımları mücadele edecek.

İKİ TAKIM, TEK YÜREK

Uzun yıllar sürmesi planlanan Turan Kupası, Türk Dünyasındaki sporseverleri bir araya getirecek. Turan Kupası organizasyonu, Türk Kulüplerine yeni bir ekonomik gelir oluştururken, futbolcular ve teknik direktörler arasında bilgi paylaşımı yaşanmasını sağlayacak.

Organizasyonunun planlamasında bir çok üniversiteden öğretim üyeleri ve akademisyenler yer alıyor. UEFA’nın organizasyonlarında yer alan Qarabağ, Neftçi, Karagandy, Aktobe ve UFA gibi birçok takımın bulunduğu Türk devletleri, Turan kupası için rol model olarak Euroleague’i benimsedi.

FUTBOL TAKIMLARI GELİŞECEK

Türkiye Futbol Federasyonu Dış İlişkiler İcra Kurulu Üyesi Gürkan Teoman, Turan Kupası organizasyonu için hazırlıklara başlanıldığını belirterek, ”Türk Devletlerinde bulunan takımların katılabileceği sürdürülebilir bir lig oluşturmak istiyoruz. Turan Kupası adını verdiğimiz bu organizasyonun hazırlıklarına başladık. Turan Kupası turnuvası ile Türk Devletlerinde bulunan takımların varlığını ve bilinirliğini arttırmayı hedefledik. Turan Kupası organizasyonunun, Türk Devletlerinde faaliyet gösteren futbol takımlarının gelişmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.” dedi.

Yorum yazabilirsiniz