Türk Dünyasından Korona (Kovid-19) Karşısında Önemli Birliktelik

Türk Keneşi Genel Sekreteri’nden Kovid-19 mücadelesinde Türk devletleri arasındaki işbirliğine övgü dolu sözler.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi-Türk Konseyi) Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Türkiye’nin yeni tip koronavirüsle mücadelede kardeş Türk devletlerinin yanında, dünyanın her yerinde ihtiyaç sahibi ülkelere de yardım sağladığını belirtti.

“İŞBİRLİĞİ TAKDİRE ŞAYAN”

Genel Sekreter Baghdad Amreyev, Türk Konseyi üye ve gözlemci ülkeleri arasındaki işbirliği ve dayanışmanın takdire şayan olduğunu belirterek, salgının ortaya çıkmasından bu yana Türk devletlerinin salgınla mücadelede çeşitli düzeylerde yapılan toplantılarda, bir çok önemli kararlar aldığını belirtti.

Genel Sekreter Amreyev, salgının olumsuz etkilerini hafifletmek ve kardeş ülkelerin bu hastalıktan muzdarip vatandaşlarının teşhis ve tedavisi için gerekli ekipmana ulaşmalarına yardımcı olmak amacıyla, Türkiye’nin Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Macaristan gibi Türk Konseyi üye ve gözlemci ülkelerine insani yardımlar sağladığını aktardı.

Amreyev şöyle devam etti:

“Son günlerde bu iş birliği yeni bir aşamaya girmiştir. Türkiye bugün Kazakistan’a özel bir uçakla 30 ventilatör, 10 PCR kiti, yüz binlerce maske, on binlerce koruyucu giysi, 10 bin paket hidroksiklorokin tabletleri ve benzeri diğer tıbbi ekipman göndermiştir. Daha önce de 10 tondan fazla tıbbi ekipman ve ilaç da Türkiye’nin çeşitli kamu ve özel sektör kuruluşları tarafından Kazakistan’a gönderilmişti.”

Türkiye’nin Azerbaycan’a, 30 ventilatör, 150 bin maske, 5 bin tıbbi gözlük, 200 bin eldiven, 40 bin çeşitli ilaç ve diğer tıbbi ekipman dahil olmak üzere tıbbi malzeme sağladığını vurgulayan Amreyev, ayrıca Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinin, salgına karşı yürütülen çalışmalara katkıda bulunmak üzere Azerbaycan’ı ziyaret ettiklerini hatırlattı. Ayrıca Türkiye’nin son günlerde Kırgızistan’a ve Özbekistan’a çok sayıda Kovid- 19 virüsüne karşı kullanılacak  tıbbi ekipman yardımında bulunduğunu söyledi.

Amreyev Türk dünyasının dayanışma ve iş birliğini artırarak zor günlerden geçip ekonomik ve sosyal gücünü yeniden tesis edeceğine olan inancını ifade ederek, Türk Konseyinin bu amaca yönelik tüm çabaları destekleyeceğini sözlerine ekledi.

Yorum yazabilirsiniz