Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Türk İşbirliği Kurumları Koordinasyon Komitesi 2. toplantısına başkanlık etti.

Toplantıya Türk Akademisi Başkanı Darkhan Kıdırali, Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Afandiyeva, TÜRKPA Genel Sekreter Yardımcısı Fuad Alakbarov, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Bilal ÇAKICI ve TDT Genel Sekreter Yardımcıları Ömer Kocaman, Gismat Gozalov, Sultanbai Raev ve Mirvokhid Azimov katıldı.

Toplantıda Türk İşbirliği Kurumları (TürkPA, TÜRKSOY, Türk Akademisi ve Türk Kültürü ve Mirası Vakfı) başkanları yıllık faaliyet raporlarını sunarak, önümüzdeki dönemde gerçekleştirecekleri etkinlikleri – TDT 2022-2026 Stratejisi doğrultusunda 2022 yılı ve sonrasında düzenlenecek ortak faaliyetleri ele aldılar ve kurumlar arası koordinasyonun geliştirilmesine yönelik önerilerini dile getirdiler.

Genel Sekreter B. Amreyev, 12 Kasım 2021 tarihinde düzenlenen İstanbul Zirvesi’nde alınan kararlar ışığında, TDT ve bağlı ve ilgili kuruluşlarının kuruluş belgelerinde mükerrer işlevlerin önlenmesi için gerekli değişikliklerin hazırlanmasına yönelik prosedürlerin zamanında tamamlanmasının öneminin altını çizdi.

Bu bağlamda kurum başkanları, TDT ile Türk işbirliğinin ilgili ve bağlı kuruluşları arasında daha iyi bir koordinasyonun sağlanmasına ilişkin görüşlerini paylaştılar.

 

B.Amreyev, görev süresi sona eren TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov’a Türk Dünyasının gelişimine yaptığı değerli katkılardan dolayı teşekkürlerini sunarken, TDT Genel Sekreter Yardımcısı S. Raev’i kültür alanındaki başlıca Türk Teşkilatı olan TÜRKSOY’un yeni başkanı olarak göreve başlayacak olması sebebiyle kutlayarak kendisine başarılar diledi.

Yorum yazabilirsiniz