Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kapalı Maraş’ı Ziyaret Etti 

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC), 46 yıl sonra bir bölümü halkın kullanımına açılan Maraş’a ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki ziyaretleri kapsamında, geçtiğimiz günlerde belirli bir kısmı halkın kullanımına açılan Maraş’da incelemelerde bulundu.

“BUNA GÖNÜL RAZI OLMAZ”

Maraş’ın kapalı tutulduğunu hatırlatan Oktay, “Buradaki binaların halini düşünün, farelerin yurdu olmuş koca bir şehir. Buna gönül razı olmaz artık. Bu çocukların geleceği olsun burası, yani herkesin ekmeğini, işini bulacağı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de çocukların, gençlerin geleceği olan bir yere dönüşsün. Barışın da teminatı olsun.” dedi.

Maraş’ı, KKTC’nin kendi kapattığı gibi şimdi de kendi isteğiyle açtığını belirten Oktay, şunları söyledi:

“Türkiye’nin de desteklediği karar sonuna kadar budur. Herkesin mülkiyet hakkına da saygı gösterecek şekilde, herkes burada geleceğini, ekmeğini bulsun. O kadar büyütülecek bir olay değil, son derece basit. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin zaten toprağı, kendi egemenlik alanı içerisinde, kendi hakimiyet alanı içerisinde kendi kararı ile kapattığı bir yer. Dolayısıyla şimdi çocuklarına, gençlerine açtığı hemen yanı başındaki insanlara açtığı tekrardan ekonomiye kazandırmaya çalıştığı bir şey. Hep beraber canlandıralım burayı. Herkesin geleceği olsun, Kıbrıs’ın geleceği olsun.” sözlerini kullandı.

“BURADA ÇOCUKLARIN GELECEĞİNİ GÖRÜYORUZ”

Fuat Oktay, kapalı kalmasının bir iyi niyet göstergesi olup olmadığına ilişkin soruya ise şu cevabı verdi:

“Kesinlikle öyledir. Tamamen bir iyi niyet göstergesi ve bütün bu barış görüşmeleri çerçevesinde bugüne kadar tek taraflı bir iyi niyet göstergesinin sonucudur bu. Dolayısıyla 46 yıl bir iyi niyet göstergesi için zannediyorum gereğinden çok fazla bir süre. Böyle bir ekonomik değerin, bu çocukların geleceğinden çalınması ne hakka ne hakkaniyete ne hukuka ne de uluslararası hukuka uygun değildir. Dolayısıyla inşallah güzel olacak. Bu çocukların geleceğini görüyoruz, burada. Tekrar hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Yorum yazabilirsiniz