Türkiye İle İngiltere Arasında Serbest Ticaret Anlaşması İmzalandı  

Türkiye ile İngiltere arasında 1 Ocak 2021 itibariyle yürürlüğe girecek Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalandı. Anlaşmayı Türkiye adına imzalayan Ticaret Bakanı Pekcan “Serbest Ticaret Anlaşması, gelecek dönemde Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaretimizin gelişiminin en büyük teminatı olacak.” dedi.

Anlaşma, Birleşik Krallık için Brexit sonrası bir ilk olma özelliği taşıyor.

Türkiye ile İngiltere (Birleşik Krallık) arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalandı. Anlaşma Töreni, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss’ın katılımıyla video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi.

Tarihi anlaşmanın imza töreninde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Bugün ilişkilerimiz açısından tarihi bir gün yaşıyoruz. İngiltere ile serbest ticaret anlaşması ile belirsizlikler ortadan kalkıyor. Ticaretimiz sorunsuz şekilde devam edecek. Bugün itibarıyla Birleşik Krallık ile anlaşmamızı imzalayacak olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE, ALMANYA’DAN SONRA İKİNCİ SIRADA YER ALIYOR”

İlişkileri daha da derinleştirme yönünde ilk adımın atıldığını vurgulayan Pekcan, “Geçen yıl Birleşik Krallık ile ihracatımız 11.2 milyar dolar, ithalatımız 5.6 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Almanya’dan sonra ikinci sırada yer alıyorlar. STA’nın karşılıklı yatırımlara da olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Anlaşma 1 Ocak 2021 tarihinde devreye girecek. İş insanlarımız gönül rahatlığıyla bizim için her açıdan kritik bir pazar olan İngiltere ile ticaretlerini sürdürebilirler.” şeklinde konuştu.

“TİCARETİMİZİN GELİŞİMİNİN EN BÜYÜK TEMİNATI OLACAK”

İki ülke arasında imzalanan bu STA ile ikili ticaretin etkin ve sorunsuz bir şekilde devam edeceğini ifade eden Pekcan, “Bu anlaşma, önümüzdeki dönemde Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaretimizin gelişiminin en büyük teminatı olacak. Firmalarımızın rekabetçi olduğumuz sektörlerde İngiltere’ye kolay ve sorunsuz bir biçimde ihracat yapabilmelerini garanti altına alacaktır.” sözlerini kullandı.

“BUGÜN İTİBARİYLE AMACIMIZA ULAŞIYORUZ”

Bakan Pekcan, yıl boyunca hem Avrupa Birliği (AB) hem de Birleşik Krallık makamlarıyla yoğun bir diplomasi trafiği yürüttüklerini belirterek, “Türkiye olarak temel amacımız, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği’nden kaynaklı ticari ilişkilerimize de halel getirmeden, Birleşik Krallık ile arzu ettiğimiz bir ticaret anlaşmasını imzalamak idi. Bugün itibarıyla amacımıza ulaşmış bulunuyoruz. Anlaşmanın az sonra imzalanmasıyla birlikte, Birleşik Krallık ile aramızdaki ticaret yapısıyla ilgili bir belirsizlik kalmayacaktır. Ticaretimiz her zamanki etkinliğiyle sürecek ve inanıyorum daha da gelişecektir. Gümrük Birliği’nin 25 yıl boyunca getirdiği kazanımları korurken, Birleşik Krallık ile ilişkilerimizi imzalayacağımız Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında daha da derinleştirme yönünde ilk adımı atıyoruz.” dedi.

Yorum yazabilirsiniz