Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Türkiye ve Tataristan arasındaki imza törenini gerçekleştirdi. İkili imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki imza töreninin ardından konuşan Oktay, dünyanın önde gelen petrokimya şirketlerinden TATNEFT’in Türkiye’ye yapmayı planladığı yatırım ile Tataristan’ın yüksek teknoloji kenti İnnapolis ile Bilişim Vadisi arasında varılan iş birliğinin imzalarının atıldığını bildirdi.

“Dost ve Kardeş Tataristan Cumhuriyeti”

Oktay, dost ve kardeş Tataristan Cumhuriyeti ile ekonomik, teknolojik ve ticari iş birliğinin en somut örneklerinden olan bu mutabakatların imzalanmasındaki desteklerinden ötürü Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’a şükranlarını sunarak, Türkiye’nin ekonomik potansiyeline ve siyasi istikrarına duydukları güveni, petrokimya alanında Türkiye’ye yapmayı planladıkları yatırımlar ile gösteren TATNEFT şirketinin yetkililerine de teşekkürlerini iletti.

Salgın döneminde Türkiye ekonomisinin, çok başarılı bir büyüme performansı sergilediğini, kamu ve özel sektör yatırımlarının hız kesmeden devam ettiğini anımsatan Oktay, “Gelişmiş ekonomilerin dahi durma noktasına geldiği küresel salgın döneminde Türkiye, kapsamlı tedbirleri ve kapsayıcı destekleri sayesinde dünyadan pozitif şekilde ayrışmayı başardı.” dedi.

“Nadir Ülkelerden Birisiyiz”

“OECD ülkeleri içerisinde hem de dünya genelinde büyümeyi başaran nadir ülkelerden olduk.” ifadelerini kullanan Oktay, bu başarının, sanayi altyapısını her geçen gün güçlendiren, üreterek büyüyen, sanayileşmesini, kent, insan ve çevre temelinde kuran, düzenli ve sürdürülebilir bir şekilde yapılandıran Türkiye’nin başarısı olduğunu vurguladı.

Fuat Oktay, konuşmasının devamında sözlerine şöyle devam etti: “Rekabetçi üretim yapısı, kalifiye iş gücü, stratejik konumu, modern lojistik altyapısı ve kapsayıcı destek ve teşvik programlarıyla Türkiye, uluslararası yatırımcılar için güvenli bir limandır. Sayın Cumhurbaşkanımızın sıklıkla ifade ettiği gibi, ülkemizi yerli ve uluslararası yatırımcılar nezdinde riski az, güveni yüksek, kazancı tatminkar bir cazibe merkezi haline getirmekte kararlıyız.

Bizim için yabancı yatırımcı yoktur, müteşebbis vardır. Bu anlayışla, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tüm destek ve teşvik politikalarını, çözüm odaklı ve esnek bir şekilde kurguluyor. Ekosistemimizin temellerini oluşturan organize sanayi, endüstri ve teknoloji geliştirme bölgelerini, bu yatırımların güçlü birer zemini olarak görüyoruz. İşte bugün imzaladığımız anlaşmalar da başarıyla kurgulanmış bu ekosistemin birer meyvesi niteliğinde.” ifadelerini kullandı.

3 Anlaşma İmzalandı

Yatırım ve iş birliği olmak üzere iki önemli konuda üç anlaşma imzaladıklarını aktaran Oktay, anlaşmalardan ilkinin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Rusya Federasyonu’nun en büyük petrol ve doğal gaz üreticilerinden olan TATNEFT arasında, firmanın Türkiye’de kurmayı planladığı üretim tesisine yönelik destek ve teşviklere ilişkin mutabakat zaptı olduğunu belirtti. Oktay, “Türkiye’de kurulacak olan TATNEFT’in maleik anhidrit üretim tesisi, diğer tüm yatırımlar gibi Bakanlığımızın destek ve teşviklerinden yararlanacak.” şeklinde konuştu.

İkinci anlaşmanın ise yine aynı yatırıma ilişkin, TATNEFT ile Gebze Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi arasında imzalanan, kimya sanayisi alanındaki ön protokol olduğunu söyleyen Oktay, “Türkiye’nin ilk ve tek ‘Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ olan GEBKİM OSB, lojistik kolaylığı, nitelikli iş gücü ve planlı altyapısıyla bu yatırım için biçilmez bir kaftan. İnşallah bu yatırım projesi, farklı alanlardaki yeni yatırımlara da ön ayak olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Üçüncü anlaşmanın da teknoloji alanında yapıldığını anımsatan Oktay, “Teknoloji ekosistemimizin en önemli merkezlerinden olan Bilişim Vadisi ile Tataristan’ın İnnapolis Özel Ekonomik Bölgesi arasında, bilim ve teknoloji alanındaki karşılıklı iş birliği anlaşmasını imzaladık. Bu anlaşmaya göre, Tataristan Innapolis’te mobilite, bilgi teknolojileri ve oyun geliştirme alanlarındaki genç girişimcilere altyapı, eğitim, danışmanlık ve network hizmeti verecek bir Kuluçka Merkezi kuracağız. Teknoloji transferini kolaylaştırmak ve nitelikli insan kaynağına erişimi sağlamak konusunda Bilişim Vadisi ve İnnapolis Özel Ekonomik Bölgesi’nde, Teknoloji Ticaret Merkezleri kuracağız. İnanıyorum ki kurulacak bu iki merkez, ülkelerimiz arasındaki teknoloji transferi imkanını güçlendirecek hem de nitelikli insan kaynağı oluşturmada bir kaldıraç görevi görecek.” şeklinde konuştu.

İmzalanan Anlaşmalar

İki ülke arasında imzalanan anlaşmalar şöyle:

“1- Türkiye Cumhuriyeti Bilişim Vadisi teknoloji geliştirme bölgesi ile Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti arasında mutabakat zaptı.

2- Türkiye Cumhuriyeti Kocaeli Gebze Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile Rusya Federasyonu TATNEFT anonim şirketi arasında GEBKİM sahasında maleik anhidrit projesi uygulama olanaklarının incelenmesine ilişkin niyet mektubu.

3- Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TATNEFT anonim şirketi arasında kimya sanayi alanında iş birliği mutabakat zaptı.”

Yorum yazabilirsiniz