Türkmenistan’daki Türk Büyükelçiliği yerel gazeteciler için bir basın toplantısına ev sahipliği yaptı.

Toplantının ana gündem maddesi, Kasım 2021’de Aşkabat’ta yapılan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (EİT) 15. Liderler Zirvesi kapsamında Türkmenistan ile Türkiye arasında imzalanan medya işbirliğine dair anlaşmaların hayata geçirilmesi ile ilgili konulardan ibaret oldu.

Basın toplantısında Türkiye’nin Türkmenistan Büyükelçisi Togan Oral, son dönemde Türkmenistan yerel basınının giderek geliştiğini kaydederek, yerel basın içeriğinin zenginleşmesi ve kalitesinin artmasına yüksek değer biçtiğini ifade etti.

Bu bağlamda, yerel basın ile Türkiye arasında daha yakın işbirliğinin sürdürülmesi amacı ile, Hayrettin Bektaş’ın Büyükelçilik tarafından Basın Müşavirliği görevine getirildiği belirtildi.

Ayrıca Büyükelçi Togan Oral, 2021 yılında iki ülke arasındaki ticari, ekonomik ve siyasi ilişkilerin pandemiye rağmen gelişmeye devam ettiğini aktardı. İki ülkenin Liderleri ve Bakanları düzeyinde yapılan karşılıklı ziyaretler, geçtiğimiz yılın önemli olayları arasında gösterildi. Büyükelçi, 2022 yılı içerisinde Türkmenistan-Türkiye Ekonomik İşbirliği Komisyonu toplantısının ve Azerbaycan-Türkiye-Türkmenistan Üçlü Liderler Zirvesi’nin düzenlenmesinin öngörüldüğünü de kaydetti.

Büyükelçi Oral, Türkmenistan-Türkiye ticari ve ekonomik ilişkilerin de üzerinde durdu. 2021 yılının ilk 11 ayında Türkmenistan’ın Türkiye’ye ihracatının yüzde 50 oranında, başka bir deyiş ile 49 milyon ABD doları arttığını belirtti. Togan Oral’a göre, Türkiye’nin Türkmenistan’a ihracatı yüzde 27,2 oranında artarken, iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 1 milyar 900 bin ABD dolarını aştı.

2021 yılında Türkmenistan, İran ve Azerbaycan arasında imzalanan üçlü doğalgaz swap anlaşması ile birlikte Türkmenistan ile Azerbaycan arasında imzalanan Hazar Denizi’ndeki Dostluk hidrokarbon sahasının ortak geliştirilmesine ilişkin Mutabakat Zaptı’nın önemine dikkat çekildi. Bu anlaşmaların Türkmenistan doğalgaz ihracatının çeşitlendirme yolu ile arttırılmasını teşvik edeceğini ifade eden Togan Oral, Türkmenistan doğalgazının Dostluk sahasından Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) aracılığı ile Avrupa ülkelerine sevk edilmesi olasılığının bulunduğunu vurguladı.

Ayrıca basın toplantısında, Türkiye Bursları Programı başvurularının 20 Şubat 2022’ye kadar devam edeceği kaydedildi.

KAYNAK: https://business.com.tm/ru/

Yorum yazabilirsiniz