Türkiye ve Kırgızistan Arasındaki Eğitim İş Birliği Arttırılıyor

Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf ve Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat ile eğitim alanına iş birliğinin konuşulduğu toplantı gerçekleştirdi.

Kırgızistan Meclisi Basın Merkezi, 04 Eylül 2020 tarihinde Kırgızistan Meclis Başkanı Cumabekov ile YTB Başkan Yardımcısı Yusuf ve Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Fırat’ın toplantı gerçekleştirdiğini bildirdi. Toplantıda konuşan Meclis Başkanı Cumabekov, “İki ülkenin dostluğu ve verimli iş birliği sayesinde, birçok öğrenci devlet bursu ile öğrenim görüyor. Bugüne kadar Türkiye’deki üniversitelerde, yaklaşık 2 bin Kırgızistanlı öğrenci eğitim gördü.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda söz alan YTB Başkan Yardımcısı Yusuf, en önemli görevlerinden birinin Kırgız halkına fayda sağlayacak en iyi öğrencileri seçmek ve yetiştirmek olduğunu belirtti. Sözlerine devam eden YTB Başkan Yardımcısı, “Türkiye Bursları” programının daha verimli kullanılabilmesi amacıyla, Bişkek ve diğer bölgelerde oryantasyon toplantıları planladıklarını söyledi.

Teşekkür Etti

Dastanbek Cumabekov, Kırgızistan’daki düşük gelirli öğrenciler için ek kota sağlanmasının, Kırgız halkının gelişmesine ve iki halkın yakınlaşmasına katkı sağlayacağını vurguladı. Cumabekov, Kırgızistan’ın yeni nesil gençlerinin kaliteli bir eğitim alarak yetişmesinde Türkiye’nin büyük katkısı olduğunu söyleyerek Türkiye’ye teşekkür etti.

Yorum yazabilirsiniz