Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, başkanlığında gerçekleştirilen çevrimiçi Bakanlar Kurulu toplantısında Türkmen-Türk Hükümetlerarası Ekonomik İşbirliği Komisyonu hakkında bilgi verildi.

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Türkmen-Türk Hükümetlerarası Ekonomik İşbirliği Komisyonu’nun çevrimiçi toplantısına yapılan hazırlıklar hakkında bilgilendirdi.

Hükümetlerarası Ekonomik İşbirliği Komisyonu toplantısında, üst düzey toplantı ve müzakerelerin, özellikle de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Kasım 2021’de Türkmenistan’a yaptığı resmi ziyaretin sonuçları üzerinde varılan anlaşmaların uygulanması konularını değerlendirecek.

Türkmen Lider, iki kardeş halkın asırlık kültürel ve manevi yakınlığına dayanan geleneksel dostane ve verimli ilişkilerin önemine dikkat çekerek, devletlerarası ilişkilerin artık tarafların sarsılmaz çıkarları sonucunda yeni içeriklerle zenginleştirildiğini söyledi. İki ülke arasındaki karşılıklı anlayış ve güven ilkeleri, ikili ve çok taraflı temelde uyumlu bir şekilde gelişen verimli işbirliği için güvenilir bir temel oluşturduğunu ifade etti.

Yorum yazabilirsiniz