Türkmenistan Anayasası’nda nüfusun sosyal korunmasına ilişkin değişiklikler 2022 yılı itibariyle yürürlüğe girdi. Bu yasa ile birlikte ülkede geniş aileler yasalarla desteklenecek.

Türkmenistan yeni yılla birlikte, Türkmenistan Anayasası’nda nüfusun sosyal korunmasına ilişkin değişiklikler gerçekleştirdi. Yeni yasaya göre, geniş aileleri mali bakımından destekleyen değişikliklerin kabul edildiğini ilan etti.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı basın servisi, “Türkmenistan nüfusun sosyal korunmasına ilişkin yasa kapsamında, hamilelik ve doğum için toplu ödeme arttırıldı. Örneğin, ilk çocuk için, üç kat daha fazla para (507 manat) ve sekizinci çocuk için en yüksek meblağ 12 kat daha fazla para (4680 manat) verilecek. Aylık bakım ödeneği de yaklaşık yüzde 30 oranında artacak. Genç anneler ayda 292 manat alacak.” şeklinde ifadeler kullanıldı.

Ayrıca “Ene Myahri” (“Anne şefkati”) onursal unvanını alan kadınların emekli maaşlarına, çocuk bakım ödeneğine, engellilik ve sosyal yardımlara yüzde 30 oranında ek ödenek tahsis edilecek. Çok çocuğu olan anneler iki yıl erken olarak 52 yaşında emekli olabilecekler.

Türkmenistan nüfusun sosyal korunmasına ilişkin yasa kapsamında, yetimlerin emekli maaşları da artış meydana geldi. Dört çocuklu büyük bir aile, geçimini sağlayan kişiyi kaybederse, her biri 1.373 manat alacak. Beş veya daha fazla çocuğu olan ailelere 1.558 manat devlet tarafından sağlanacak.

Yorum yazabilirsiniz