Türkmenistan’la Türkiye arasında  diplomatik ilişkilerin tesisinin 30’uncu yıldönümünü kutlanır.  Bu konuda  Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mesaj yayınladı. 

Bugün, dost ve kardeş Türkmenistan’la diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 30’uncu yıldönümünü kutlamaktayız.

Türkiye, Türkmenistan’ın bağımsızlığını tanıyan ve Büyükelçilik açan ilk ülke olmuştur. İkili ilişkilerimiz ve işbirliğimiz, aradan geçen 30 yıl zarfında, halklarımız arasındaki köklü tarihi ve kültürel bağlardan güç alan kardeşliğimiz temelinde, karşılıklı saygı ve ortak çıkarlar doğrultusunda her alanda gelişip güçlenmiştir. Ortak dilimiz, kültürümüz, inancımız ve köklerimiz, bizi birbirimize ortak çıkarların ötesinde gönül bağıyla da kenetlemektedir.

Son dönemde hemen her sahada ivme kazanan ikili ilişkilerimiz, Türkmenistan’ın Türk Devletleri Teşkilatı’na Gözlemci Üye olmasıyla daha da pekişmiş; 2021 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbangulu Berdimuhamedov’un karşılıklı ziyaretleriyle taçlanmıştır. Önümüzdeki dönemde ticaret, yatırımlar, enerji, ulaştırma, kültür, eğitim ve diğer pek çok sahada atılacak karşılıklı adımlar, ikili işbirliğimizin kapsamının daha da genişletilmesine ve derinleştirilmesine katkıda bulunacaktır.

Aradan geçen 30 yılda Türkmenistan, ülkemizin olduğu gibi uluslararası toplumun da takdir ve desteğine mazhar olan “Daimi Tarafsızlık” politikasıyla bölgede istikrar ve refahın sağlanmasına katkıda bulunmaktadır. Türkiye, geçmişte olduğu gibi, önemli bir değişim ve atılım sürecinin eşiğinde olan Türkmenistan’ın gelecekte de yanında olmaya devam edecektir.

Diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 30’uncu yıldönümünü kutladığımız bu mutlu günde, Atavatan Türkmenistan’la güçlü kardeşliğimizi perçinleme ve işbirliğimizi her alanda daha da geliştirme irademizi bir kez daha teyit ediyoruz.

 

Yorum yazabilirsiniz