Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov’un da katıldığı Türk Devletleri Teşkilatı Dışişleri Bakanlarının olağanüstü çevrimiçi toplantısı yapıldı.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, toplantıda konuşan Meredov, 12 Kasım 2021 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’nin önemine dikkat çekti.

Bu bağlamda Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un Zirve’de yaptığı konuşmada şunları vurguladığı kaydedildi: “Ülkelerimizin halkları, barışı, istikrarı sağlamayı amaçlayan, uzun vadeli tarihi kökleri olan ortak değerlerle birleşiyor.”

Bakan, bu temel yaklaşıma dayanarak, Türkmenistan’ın bölge ülkelerinde ekonomik, sosyal ve insani kalkınmayı garanti eden kalıcı barış ve güvenliği korumak için Teşkilatın tüm üye devletleriyle yakın işbirliğine devam edeceğini söyledi.

Son günlerde Kazakistan’da meydana gelen olaylar hakkında konuşan Bakan Meredov, özellikle Türkmenistan’ın bu ülkedeki durumun bir an önce normalleşmesiyle, Kazakistan’ın daha istikrarlı sosyo-politik ve sosyo-ekonomik kalkınmasıyla ilgilendiklerini kaydetti. Bilgelik, öngörü, eski Kazak halkının gelenek ve göreneklerine derin saygı gibi niteliklerin, anayasal ve yasal alanda ve uluslararası normlara uygun olarak ortaya çıkan tüm sorunları çözmek için sağlam bir temel oluşturacağına dair kesin bir inanç ifade edildi.

Kazak halkına barış ve refah dileklerini ifade eden Meredov, bu hedefe ulaşmak için Türkmenistan’ın gerekli tüm çabayı göstereceğinin güvencesini verdi.

Aynı zamanda, dünya toplumu tarafından tanınan tarafsız bir devlet olarak Türkmenistan, Kazakistan halkına ekonomik, sosyal ve insani alanlarda her türlü desteği vermeye hazırdır.

Bu bağlamda R. Meredov, Türkmenistan’ın bu yıl Mart ayından itibaren Kazakistan Cumhuriyeti’ne doğal gaz ihracatına başlamaya hazır olduğunu belirtti. Ayrıca Türkmenistan’ın da kardeş Kazakistan’a gerekli miktarda elektriği sağlamaya hazır olduğu kaydedildi.

KAYNAK: https://turkmenportal.com/

Yorum yazabilirsiniz