Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi Kütahya’da Bir Dizi Ziyaretlerde Bulundu 

Türkmenistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Türkmenistanlı öğrencilerle görüşmek için geldiği şehirde, Kütahya Valiliği ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’ni (DPÜ) ziyaret etti.

Kütahya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Amanlıyev’in, DPÜ’de öğrenim gören Türkmen öğrencilerle bir araya gelmek için geldiği Kütahya’da ilk ziyaretini Valisi Ali Çelik’e gerçekleştirdiği belirtildi.

Vali Çelik tarafından karşılanan İşankuli Amanlıyev’in misafirperverliğinden dolayı Çelik’e teşekkür ederek Şeref Defterini imzaladı.

İşankuli Amanlıyev’i Kütahya’da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Vali Çelik, Kütahya’nın tarihi, kültürel değerleri ile doğal güzellikleri hakkında bilgiler verdi.

“TÜRKİYE BİZİM DOST VE KARDEŞ ÜLKEMİZ”

Türkiye’nin çok sayıda Türkmenistanlı öğrenciye ev sahipliği yaptığını belirten Amanlıyev, “Kendim de Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü mezunuyum. Türkiye bizim dost ve kardeş ülkemiz. Kültür, tarih ve etnik açıdan çok fazla ortak noktamız var. Öğrencilerimizin Türkiye’nin sunduğu bu imkânları en iyi şekilde değerlendirip üniversite eğitimlerini tamamlayarak ülkemize yetişmiş insan gücü olarak dönmelerini arzu ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkmenistan’ın daimi tarafsız ülke statüsü kazanmasının 25. yılını tebrik eden Vali Ali Çelik; ticari, ekonomi ve eğitim alanı başta olmak üzere her alanda dost ve kardeş ülke anlayışıyla sürdürülen iyi ilişkilerin artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

Amanlıyev, daha sonra DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal’ı ziyaret ederek, Rektörlük Toplantı Salonu’nda Türkmenistanlı öğrencilerle görüşme gerçekleştirdi.

Her zaman öğrencilerin yanlarında olduklarını belirten Türkmen Büyükelçi, üniversite bünyesinde öğrenim gören Türkmen öğrencilerin durumları ile ilgili bilgi almak ve öğrencilerle görüşmek için ziyarette bulunduğunu söyledi.

Yorum yazabilirsiniz