38. Saraybosna Kış Festivali çerçevesinde Bosna Hersek’te bulunan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, ünlü Kazak aydını Abay’ın tanıtılmasında katkılardan ötürü Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hadzibajric’e  Abay Kunanbayev’in doğumunun 175. yılı münasebetiyle ilan edilen “2020 Abay Kunanbayev Anma Yılı” çerçevesinde Teşkilatın hazırladığı “Abay Madalyası” takdim etti.

Stari Grad Belediyesi Binasında düzenlenen madalya ve sertifika takdim toplantısında, Düsen Kaseinov tarafından, 2021 yılında Stari Grad’da Abay Kunanbayev büstünün dikilmesine sağladıkları katkılardan ötürü Kazakistan Cumhuriyeti Bosna Hersek Fahri Konsolosu Amel Dizdarević  ve heykeltıraş Prof. Stijepa Gavrić’e “Abay Madalyası”, iş insanları Adnan Žiško, Mirza Hurem, Damir Muhić ve Dr. Adis Kandić’e ise teşekkür belgeleri takdim edildi.

Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hadžibajrić, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’a ziyaretleri ve “Abay Madalyası” için teşekkür ederek, TÜRKSOY ve Bosna Hersek arasında yürütülen verimli iş birliğinin gelecekte de devam ettirilmesi umudunu dile getirdi.

Genel Sekreter Düsen Kaseinov, Stari Grad Belediye Başkanına, edebiyat çevrelerince Kazak edebiyatının Shakespeare’i olarak adlandırılan, tarihin en büyük Kazak şairlerinden Abay Kunanbayev’in büstünün Stari Grad’da dikilmesinden dolayı Kazak halkı ve kendi adına şükranlarını iletti.

Kaseinov, TÜRKSOY olarak dünya genelinde yapılan faaliyetlerle, Türk kültürünün tanıtılması, ülkeler arasındaki ilişkilerin daha da kuvvetlendirilmesine katkı sağlandığına dikkati çekti.

Genel Sekreter Kaseinov, Kazakistan Cumhuriyeti Saraybosna Fahri Konsolosu Amel Dizdarevic, heykeltraş Prof. Stijepo Gavric ve Saraybosna Kış Festivali Direktörü İbrahim Spahiç ile birlikte Saraybosna’nın Bentbaša bölgesindeki Abay Kunanbayev heykelini ziyaret ederek çiçek koydu.

Yorum yazabilirsiniz