TÜRKSOY ve Gagavuz M.V.Maruneviç Bilim-Araştırma Merkezi iş birliğinde Gagavuz Türkçesinde hazırlanarak yayımlanan “Kurt-Kuş Dünnesi” masal kitabı TÜRKSOY’da düzenlenen tanıtım toplantısıyla okurların beğenisine sunuldu.

Gagavuz Yeri’nin 23 yazarının kaleme aldığı çok sayıda masal, hikâye ve anlatıdan oluşan ve TÜRKSOY tarafından Gagavuz çocuklarına dillerinin korunması ve geliştirilmesi amacıyla bir armağan olarak yayımlanan kitabın tanıtım toplantısının açış konuşmalarını TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Moldova Parlamentosu Milletvekili İvanna Köksal, Türkiye-Moldova Dostluk Derneği Başkanı Eyüp Gökhan Özekin gerçekleştirdi.

Konuşmasında, Türk Dünyası’nın zengin kültürünü ve sanatını tüm dünyada geniş kitlelere tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak misyonuyla çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Düsen Kaseinov, bu çerçevede Gagavuz Türklerinin de kültür ve sanat hayatına önem verdiklerini ve geçen ay Gagavuz Yazarlar Birliği dergisinin birinci sayısını ve ünlü yazar Konstantin Kurtoğlu’nun “Avcı Annatmaları” kitabının tanıtımını gerçekleştirdiklerini belirtti.

Gagavuz masallarının yer aldığı “Kurt-Kuş Dünnesi” kitabının tanıtımını vesilesiyle Gagavuz Yeri ve Türk Dünyası edebiyat temsilcileriyle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti de dile getiren Kaseinov, “Gagavuz Türkçesinin korunarak yaşatılmasına ve Türk halklarının edebiyatının zenginleştirilmesine hizmet edecek bu çalışmanın Gagavuz halkının dil bilincinin yükseltilmesine ve gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

Moldova Parlamentosu Milletvekili İvanna Köksal konuşmasında, Türk Dünyası’nın kültür ve sanat çatısı TÜRKSOY’un 2022 yılı faaliyetlerine Gagavuz masal kitabının tanıtımıyla başlamasının kendileri için sevindirici olduğunu belirterek, Gagavuz çocuklarının 2016 yılından itibaren yayımlanmasını bekledikleri kitabın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Uzun süredir yayınlanmasını bekleyen kitabın TÜRKSOY vesilesiyle basılabildiğine özellikle vurgu yapan ve TÜRKSOY’a teşekkürlerini ileten İvanna Köksal, “İçindeki masallarla, çizimleriyle çok güzel olan bu kitabı sonunda elimize aldık ve Gagavuz Yeri’ne götürerek çocuklarımıza, okullarımıza, kütüphanelerimize dağıtacağız. Çocuklarımızın kendi dillerinde masallarımızı okutarak dilimize çok önemli bir katkı sunacağız” diye konuştu.

Eyüp Gökhan Özekin de konuşmasında Moldova Cumhuriyeti Gagavuz Yeri’nde yaşayan Gagavuzların dillerine gösterdiklerimi öneme vurgu yaptı.

Protokol konuşmalarının ardından “Kurt-Kuş Dünnesi” kitabının kurdele kesimi gerçekleştirildi.

Etkinliğe katılamayan, Gagavuz M. V. Maruneviç Bilim-Araştırma Merkezi Başkanı İrina Konstantinova ile merkezin çalışanı ve kitabı hazırlayan yazar Petr Çebotar’ın video konuşmalarının gösterilmesinin ardından kitaba ilişkin bilimsel sunumlara geçildi.

Komrat Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi, Halk Bilimcisi Lübov Çimpoeş, Dr. Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu, araştırmacı, yazar Dr. İrfan Ünver Nasrattinoğlu ve şair-çevirmen, Cumhuriyet Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Merkezi Başkanı Kenan Çarboğa, yaptıkları konuşmalarda “Kurt-Kuş Dünnesi” kitabının oluşum süreci, Gagavuz dilinin korunması ve geliştirilmesi, ana dilinin çocuk gelişimi ve milli edebiyattaki önemi konularında değerlendirmede bulundular.

Etkinlik Gagavuz Yeri çocukları tarafından hazırlanan kutlama mesajının izletilmesi ve çekilen aile fotoğrafıyla sona erdi.

Yorum yazabilirsiniz