Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ABD’nin Türkiye Yaptırımına Tepki Gösterdi  

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Türkiye’ye S-400 yaptırım kararına tepki gösterdi. Aliyev kararı, “kabul edilemez”, “haksızlık” ve “hukuka aykırılığın bir göstergesi” olarak değerlendirdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye’ye karşı tek taraflı yaptırımları kabul edilemez buluyor. Bazı NATO üyesi ülkeler benzer hava savunma sistemi kullanırken Türkiye’ye yaptırım uygulamak haksızlıktır. Cumhurbaşkanımız bu durumu çifte standart ve hukuka aykırılığın bir göstergesi olarak değerlendiriyor.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yaptırımların, Türkiye’nin savunma kabiliyetlerini güçlendirme adımlarını engellemeyeceğine emin olduğunu belirtti. Türkiye’nin bu konuyu ilgili çalışma grubu kapsamında objektif müzakere edilmesine yönelik önerileri karşılık bulmamıştır.”

Hacıyev, Azerbaycan’ın Türkiye’yi, Türkiye’nin de Azerbaycan’ı desteklediğini, her iki ülkenin daima birbirinin yanında olduğunu belirterek, 10 Aralık’ta Bakü’de düzenlenen Zafer Geçidi Töreni’nde Recep Tayyip Erdoğan’ın da yer almasının bu birliğin örneği olduğunu ifade etti.

Yorum yazabilirsiniz