Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Karabağ Dünyanın En Güzel Bölgesi Olacak   

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik Sarayı’nda ortak basın toplantısı yaptı.

Başkent Bakü’deki Gençlik Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda, Aliyev, Erdoğan’ın savaş süresince yaptığı açıklamaların Azerbaycan halkı için çok değerli olduğunu belirtti. Bunun tüm dünyaya Azerbaycan’ın yalnız olmadığını, Türkiye’nin yanında bulunduğu konusunda bir mesaj olduğunu ifade etti.

“DÜNYA, TÜRK HALKININ ZEKA VE YETENEĞİNİ, TÜRK SANAYİSİNİN NE KADAR GELİŞMİŞ OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖRDÜ”

Türkiye’nin desteklerinin kendilerine moral verdiğini ve güçlerini pekiştirdiğini belirten Cumhrubaşkanı Aliyev, dünyada Türkiye ve Azerbaycan kadar birbirine yakın olan ikinci ülkenin bulunmadığını söyledi.

“Erdoğan’ın liderliği sayesinde Türkiye, dünya çapında güç merkezine dönüşmüş durumda. Türkiye, ezilen halkların çıkarlarını savunuyor. Bugün Erdoğan Türkiye’si dünya için bir örnektir. Bağımsızlık, mertlik, cesaret ve gelişmişlik örneğidir.

Vatan savaşımızda Türk üretimi ünlü Bayraktar SİHA’lar büyük değişikliklere neden oldu. Bayraktar, bizim başarılarımızda büyük rol oynadı. Tüm dünya, Türk halkının zeka ve yeteneğini, Türk sanayiinin ne kadar gelişmiş olduğunu bir kez daha gördü.” dedi.

“ÜSTÜNLÜĞÜMÜZ ONDANDIR Kİ HEM HALKLAR HEM DE LİDERLER BİRBİRİNE ‘KARDEŞ’ DİYOR”

Aliyev, bugünün tarihi gün olduğunu çünkü zafer töreninde, Türk ve Azerbaycan askerlerinin omuz omuza Azadlık Meydanı’ndan geçtiğini söyledi.

“Sadece Bakü değil, tüm şehirlerimiz Türk ve Azerbaycan bayraklarıyla donatıldı. Bu insanların içinden gelen duygulardır. Bu, asırlardır koruduğumuz servettir. Üstünlüğümüz ondadır ki hem halklar hem de liderler birbirine ‘kardeş’ diyor.” şeklinde konuştu.

“BÖLGEDE YENİ BİR İŞ BİRLİĞİ PLATFORMU OLUŞTURMALIYIZ”

Türkiye ve Azerbaycan birliğinin sadece iki halk için değil bölge için önem taşıdığını anlatan Aliyev, sözlerine şunları ekledi:

“Tarihi zafer sonrasındaki yeni dönem için tam hazırlıklıyız. Bugün aziz kardeşimle bundan sonraki dönemle ilgili fikir alışverişinde bulunduk ve düşüncelerimizin örtüştüğünü gördük. Bölgede yeni bir iş birliği platformu oluşturmalıyız. Bu, çok taraflı platform olabilir ve tüm katılımcı ülkeler bundan faydalanır. Geleneksel Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan iş birliği var. Azerbaycan-Rusya-İran iş birliği var. Türkiye-Rusya-İran iş birliği var. Tüm bu iş birlikleri platformlarını birleştirerek, tek bir platform gibi sunabiliriz. Ermenistan yönetimi, savaştan doğru sonuç çıkarırsa ve kendi asılsız iddialarından vazgeçerek geleceğe bakarsa, o zaman onların da bu platformda yeri olabilir. Biz iş birliğine açığız. Biz bu sayfayı kapatmalıyız. Biz bu düşmanlığa son vermeliyiz.” şeklinde söyledi.

“KARABAĞ DÜNYANIN EN GÜZEL BÖLGELERİNDEN BİRİ OLACAK”

Cumhurbaşkanı Aliyev, yıllardır barış yolunu denediklerini fakat bunun mümkün olmadığı için güç kullanarak topraklarını kurtardıklarını söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Düşmanı topraklarımızdan çıkardık. Onlara büyük darbe vurduk. Onların ordusunu yok ettik. Fakat sonrasında iş birliğine hazır olduğumuzu söyledik. Yeni bir iş birliği formatı kurarak, gelecekte savaş riskini sıfıra indirebiliriz. Kurtarılan toprakların gelişmesiyle ilgili de düşüncelerimizi paylaştık. Karabağ, dünyanın en güzel bölgelerinden biri olacak. Türk kardeşlerimizin yardımıyla bunu başaracağımıza eminim. Bugün artık net projelerle ilgili konuştuk. Otoyol, demir yolu projeleri, altyapı projeleri. Tüm projelere Türk ve Azerbaycan şirketleri birlikte katılacak. Bu projelerin kısa zamanda hayata geçirilmesi bölgeye yeni nefes getirecek.

Türkiye’de bizim zaferimize bizim kadar sevinen kardeşlerimize selamlarımı iletiyorum. Türk şirketlerinin Şuşa’ya inşa edeceği yeni otoyol bittikten sonra biz Erdoğan’la Şuşa’ya da gideceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yorum yazabilirsiniz