İşgalci Ermenistan’ın İşlediği Savaş Suçları BM’ye Bildirilecek    

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, işgalci Ermenistan’ın savaş suçu işlediğine dair kanıtlarını Birleşmiş Milletler’e (BM) sunulacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Aliyev, uluslararası toplumun işgalci Ermenistan’ın savaş suçları karşısında sessiz kaldığını ve bu ülkeye yönelik bir yaptırımın uygulanmadığını söyleyerek, “Ermenistan’ın sivil yerleşim alanlarını balistik füzelerle vurması gerçek bir cinayettir.” dedi.

Sivil yerleşim bölgelerinin vurulmasının kabul edilemez bir durum olduğunu söyleyen Aliyev, işgalci Ermenistan’ın bir kez daha terörist devlet olduğunu gözler önüne serdiğini belirtti. İfadelerinin devamında Aliyev, “Maksimum derecede sivillere ziyan verdirmek için çirkin yöntemlere başvuruyorlar.” şeklinde konuştu.

Ermenistan’ın savaş suçu işlediğine dair delillerin toplanarak hazırlanan dosyada, Tovuz’daki sivillere yönelik saldırılar, Gence’deki bir AVM’nin hedef alınması, hidroelektrik santral ile baraj ve petrol üretim tesislerine yönelik saldırılar yer alacak.

Ayrıca işgalci Ermenistan’ın 25-26 Şubat 1992 yılında gerçekleştirdiği, Hocalı Katliamı da söz konusu dosyaya konulacak.

Yorum yazabilirsiniz