TÜRKSOY tarafından hazırlanan “Nizami Gencevi’yi Okumak” sanat albümü TÜRKSOY ve Azerbaycan’ın Hırvatistan Büyükelçiliği iş birliğiyle Hırvatistan’da tanıtıldı.

Başkent Zagreb’de Napredak Hırvat Medeniyet Merkezin’de Azerbaycan’ın ünlü şair ve düşünürü Nizami Gencevi’nin doğumunun 880. yılı anısına TÜRKSOY tarafından hazırlanan sanat albümü tanıtımı ve resim sergisi açılışına TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Hırvatistan’ın eski Cumhurbaşkanları Ivo Josipoviç ve Stjepan Mesić, Azerbaycan’ın Hırvatistan Büyükelçisi Fahreddin Gurbanov, Kazakistan’ın Hırvatistan Büyükelçisi Tolezhan Barlybayev, Ukrayna’nın Hırvatistan Büyükelçisi Vasil Kiriliç, ülkedeki diğer diplomatik misyon temsilcileri, Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Aziz Hasanoviç, Zagreb Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Fuat Korkmaz ve seçkin davetliler katıldı.

Konuşmasında, Azerbaycan’ın edebiyat güneşi Nizami Gencevi’nin 880. yılı anısına hazırlanan sanat albümünün tanıtımını Bakü, Bişkek, Nursultan, Vyana ve birkaç gün önce de Belgrad’da gerçekleştirdiklerini kaydeden Düsen Kaseinov, “Nizami; dünyada ün kazanan ve eserleri sayesinde, ismi sadece Azerbaycan ve Türk edebiyatını değil, bütün dünya edebî coğrafyasını kuşatmış ve etkilemiş bir şairdir. Şiir sanatını en iyi şekilde temsil eden, zengin sözlü halk edebiyatı geleneklerini içeren benzersiz eserleriyle, edebiyat ve sanatın inkişafını etkilemiş; eserleri kitap sanatının, minyatür ressamlığının, ince ve dekoratif uygulamalı sanatın çeşitli türlerinin gelişimine büyük ve faydalı katkılar sunmuş; müzik, sinema, tiyatro, bale ve resim alanlarında da geniş yansımasını bulmuştur.” dedi.

Kaseinov, ayrıca Napredak Hırvat Medeniyet Merkezi’nde sergiledikleri resim eserlerinin, Türk Dünyası ünlü ressamlarının Nizami Gencevi şiir ve hikayelerinden ilham alarak yarattıkları çalışmalardan oluştuğunu kaydetti.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Hırvatistan’ın eski Cumhurbaşkanları Ivo Josipoviç ve Azerbaycan’ın Hırvatistan Büyükelçisi Fahreddin Gurbanov tarafından yapılan açılış konuşmaların ardından protokol üyeleri “Nizami Gencevi’yi Okumak” sanat albümünün kurdelesini birlikte kesti.

Kurdele kesiminin ardından Türk Dünyası sanatçıları; Azerbaycan’dan İlham Nazarov (kontrtenor), Sahip Paşazade (tar) ve Kazakistan’dan Amina Maşkeyeva (piyano), Yerassyl Khamit’in (keman) icrasında, Nizami Genevi’nin şiirlerine bestelenmiş müzik eserlerinin seslendirildiği konser programı sunuldu.

Etkinlik katılımcıları medeniyet merkezinde sergilenen ve Türk Dünyası ünlü ressamlarının resimlerinden oluşan Nizami sergisiyle yakından ilgilendi.

KAYNAK: https://www.turksoy.org/tr

Yorum yazabilirsiniz