Çin’in başkenti Pekin’de başlayan Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılışına katılan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüştü.

Pekin’de Halk Temsilciler Meclisi’nde bir araya gelen liderler iki ülke arasında siyasi, ticari ve ekonomik, ulaşım-transit, kültürel ve insani alanlar dahil olmak üzere geniş kapsamlı stratejik ortaklık konularını ele aldı.

Tüm dünyayı etkisine alan koronavirüs zamanında üst düzey hazırlıkların yapıldığı XXIV Kış Olimpiyat Oyunları’na devet ettiği içi Xi’e teşekkür eden Tokayev, Kazakistan’da Ocak ayında yaşanan trajediden sonra Kazakistan’ın inşasına gerekli yardımı sağlama sözü veren Jinpinge teşekkür etti.

30 yıllık diplomatik ilişkiler boyunca Kazak-Çin ilişkilerinin her alanda stratejik ortaklık için sağlam bir temel oluşturduğunu kaydeden Tokayev, Kazak-Çin dostluğunun, iyi komşuluğun ve karşılıklı saygının güçlendirilmesinde yeni başarılar elde etmek için yakın çalışmaya hazır olduğunu kaydetti ve Xi Jinping’i bu yıl Eylül ayında Kazakistan’a resmi bir ziyaret yapmaya davet etti.

Çin Devlet Başkanı’nın ziyaretinin iki ülke arasındaki stratejik ortaklığa yeni bir ivme kazandıracağını vurgulayan Tokayev, pandemiye rağmen ikili ticaret cirosunun 2021 yılına kadar %15,2 artarak 18,2 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

Çin Devlet Başkanı, “Tek Çin” ilkesine verdiği destek için Tokayev’e teşekkür etti ve stratejik işbirliğinin daha da geliştirilmesine olan güvenini dile getirdi.

Bu toplantının 30 yıl diplomatik ilişkileri olan Kazakistan ve Çin arasındaki ilişkilerin geleceği adına altın çağının önünü açacağını kaydeden Xi, Tokayev’in akıllı ve ileri görüşlü liderliği sayesinde Kazakistan’ın güçlü ve müreffeh bir devlet olacağına duyduğu güveni dile getirdi.

Ayrıca Asya’da Etkileşim ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nın çalışmalarını ve bölgesel güvenliği sağlamaya yönelik girişimlerini övdü.

Toplantının sonunda Tokayev’in Kazakistan’a davetini kabul ettiğini ve önümüzdeki sonbaharda Kazakistan’a bir devlet ziyareti yapacağını kaydeden Xi,Tokayev ile düzenli temasları sürdürmeye hazır olduğunu da ifade etti.

KAYNAK:rossaprimavera.ru

Yorum yazabilirsiniz