Türk Konseyi, BM’nin Düzenlediği Turizm Toplantısına Katıldı 

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi/Keneşi) Genel Sekreter Yardımcısı Mirvokhid Azimov, Birleşmiş Milletler (BM) Güney-Güney İşbirliği Ofisinin (UNOSSC) düzenlediği “Koronavirüs Döneminde Turizm Sektörünün Toparlanmasında Yaratıcı Ekonomi ve e-Ticaret’te İyi Uygulamalar” isimli seminere katıldı.

Türk Konseyi’nden yapılan açıklamada, Azimov, toplantıda konsey ülkelerinin pandemi dönemi boyunca turizm sektöründe aldıkları tedbirlerin yanısıra, turizm destinasyonlarının tek bir haritasının oluşturulması, sanal turlar düzenlenmesi ve bir turizm TV kanalı başlatılması konularında Türk Konsey’i çerçevesinde yürütülen çalışmaları anlattı.

Türk Konseyi ülkelerinin turizm sektörüne verdiği önemi vurgulayan Azimov, Konseyin salgın sürecinde birçok sektörde güçlü iş birliği mekanizması geliştirdiğine dikkati çekti.

Mirvokhid Azimov, açıklamalarının devamında, “Küresel hava yolculuğunun ve turizmin durgun olduğu mevcut durumda, turizm işletmelerinin uluslararası varlıklarını dijital olarak sürdürmeleri ve pazar toparlanacağı zaman için talep oluşturmaları çok önemlidir.

Dolayısıyla turizm işletmelerinin tüketicilerle güven inşa etmeleri, ziyaretçilere güvenlik sağlamaları ve hizmetlerini dijital olarak pazarlayıp satabilmeleri önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Alanya Belediyesi Meclis Üyesi Paulina Müftüoğlu, çevrimiçi düzenlenen seminer sırasında Türk Konseyi ülkelerinin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Alanya’yı tanıtan bir sunum yaptı.

Yorum yazabilirsiniz