Türk Konseyi Macaristan’ın Milli Gününü Kutlayan Mesaj Yayınladı

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi/Keneşi), Macaristan’ın 23 Ekim Milli Gününü kutlayan bir mesaj yayınladı.

Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev’in imzasıyla yayınlanan mesajda, Macaristan’ın Türk Konseyi’nin ayrılmaz bir parçası olduğu vurgulanarak, işbirliğinin ilerleyen günlerde daha da arttığı belirtildi.

Türk Konseyi internet sitesinden yayınlanan mesajda, şu ifadelere yer verildi:

“Türk Konseyi ve şahsım adına, Macaristan’ın Milli Gününü tebrik eder,  Macaristan halkının kalkınma ve refahının devamı için en içten temennilerimi sunarım.

“MACARİSTAN TÜRK KONSEYİ’NİN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR”

2018 yılında Çolpon-Ata’da düzenlenen Türk Konseyi’nin 6. Zirvesi’nde aramıza gözlemci üye olarak katılan Macaristan’la Türk Konseyi Üye Ülkeleri arasındaki ilişkiler geçtiğimiz iki yıl boyunca artarak devam etmiş, Macaristan bugün Türk Konseyi’nin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Başbakan Victor Orban’ın himayesinde Üye Ülkeler ve Macaristan Dışişleri Bakanlarının katıldığı resmi bir törenle Eylül 2019’da açılışı yapılan Türk Konseyi Avrupa Ofisi, Türk Dünyasının Avrupa’da kurumsal varlığını sağlamış ve Türk Konseyi faaliyetlerinin Avrupa boyutunu önemli ölçüde güçlendirmiştir.

Ofis, Türk Konseyi’nin Macaristan ile ilişkilerini geliştirmenin yanı sıra Avrupa ülkeleri, AB, AGİT ve Vişegrad Grubu gibi kurumlarla bağlarını güçlendirmeyi amaçlayan Türk Konseyi Avrupa Ofisi, taraflar arasında verimli işbirliğini artırmaya yönelik yeni bir merkez haline gelmiştir. Ofis, siyasi, ekonomik, tarihi, kültürel ve karşılıklı diğer ilgi alanlarında programlar ve projeler düzenleyip destekleyecek ve Üye Devletlerin iş toplulukları ile Macaristan arasındaki işbirliğini teşvik etmeyi kolaylaştıracaktır.

“GERÇEK DOSTLAR ZOR ZAMANLARDA BELLİ OLUYOR”

Öte yandan, pandeminin başlamasını izleyen dönemde Türk Konseyi ülkeleri örnek bir dayanışma sergilemiş ve birbirlerine gerek tıbbi malzeme gerekse bilgi akışı sağlayarak destek olmuşlardır. Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjártó bu güçlü dayanışmaya atıfta bulunduğu beyanatında “Gerçek dostlar zor zamanlarda belli oluyor” demiştir ki kanaatimce bu ifade Türk Dünyasındaki güçlü işbirliğinin özünü yansıtmaktadır.

Türk Konseyi’nin 2020-2025 yıllarına yönelik yeni stratejisi ve Türk Konseyi 2040 Vizyonu ışığında Türk Konseyi ile Macaristan arasındaki kardeşlik bağlarının ve sağlam temeller üzerine kurulan ortaklık ve işbirliğinin önümüzdeki yıllarda güçlenerek devam edeceğine gönülden inanıyorum.

Bu önemli gün vesilesiyle, Gözlemci Üye Ülkemiz Macaristan’ı ve Macaristan halkını bir kez daha tebrik ediyor ve kalbi selamlarımı sunuyorum.” ifadeleri kullanıldı.

Azerbaycan, yeni tip kamikaze İHA’ların seri üretimine başladı

Azerbaycan’da yeni tip kamikaze insansız hava araçlarının (İHA) seri üretimine başlanıldı.

Azerbaycan Savunma Sanayi Bakanlığından yapılan açıklamada, tahrip gücü daha fazla ve yeni tip İHA’ların seri üretimine geçildiği bildirildi.

Yeni İHA’lara, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bir açıklamasında, Ermenistan ordusu için söylediği “Onları iti kovar gibi kovuyoruz” ifadelerine dayanarak “İti kovan” ismi verildi.

Hazır olan yeni İHA’ların, Azerbaycan ordusuna teslim edildiği kaydedildi.

Yorum yazabilirsiniz