Türkmenistan Bakanlar Kurulu toplantısında ticaretten sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, Türkmenistan ile Özbekistan Cumhuriyeti arasında sınır ticaretinin gerçekleştirilmesine yönelik faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Halihazırda, Türkmenistan başta Özbekistan olmak üzere komşu devletlerle ticari ve ekonomik ilişkileri genişletmek için çalışmalar yürütmektedir.

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın 5 Ekim 2021 tarihinde Özbekistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında imzalanan Sınır Ticaret Merkezi, Karşılıklı Ticaret ve Yatırımlar Anlaşması’nın uygulanması amacıyla Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı’nın ve diğer kurumlar birlikte ilgili çalışmaları yürütmektedir.

Sınır ticaret bölgesi ve ilgili tesislerin alan ve konumunun belirlenmesi, şema ve çizimlerinin hazırlanması, uluslararası ve bölgesel toptan ticaret, malların ulusal mevzuata uygun olarak transit ve kontrolüne ilişkin Yönetmeliğin hazırlanmaktadır.

Bu arada, Türkmenistan geçen sene Özbekistan’a ticaretini yüzde 30 oranda arttırdı. Türkmenistan, Ocak-Kasım 2021 döneminde Özbekistan’a 450,6 milyon dolar değerinde ürün ihraç etti. Özbekistan aynı zamanda Türkmenistan’a 175,5 milyon dolar değerinde mal tedarik etti. Böylece komşu ülkelerin dış ticaret cirosu 626,1 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sözkonusu veriler Özbekistan Devlet İstatistik Komitesi tarafından yayınlandı.

Yorum yazabilirsiniz