Afganistan İslam Emirliği Bakanlar Kurulu Başkanı Alhaj Molla Mohammad Hassan Ahund, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’a mektup gönderdi. Mohammad Hassan Ahund Türkmen Lideri’ne Afganistan’a sağlanan insani yardım için teşekkür etti.

Afganistan İslam Emirliği Bakanlar Kurulu Başkanı’nın mektubunda şu ifadeler yer almaktadır:

– Afganistan Hükümeti ve halkı adına, Aralık 2021’de Afganistan’a gönderilen insani yardım için en içten şükranlarımı sunuyorum.

Mevcut zor koşullarda, dost Türkmenistan’ın petrolgaz ürünleri, giyim ve gıda şeklinde bu kadar geniş çaplı yardım sağlaması, kardeş halklarımız arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin ikna edici bir kanıtıdır.

Afganistan İslam Emirliği’nin kurulmasından sonra, iki komşu ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir dönüm noktası başladı. Türkmenistan Dışişleri Bakanı’nın Kabil’i ziyareti ve Türkmen heyetinin 20-21 Kasım 2021 tarihlerinde Herat’ta gerçekleştirdiği teknik görüşmeler bu bağları daha da güçlendirdi.
Afganistan İslam Emirliği’nin bu görüşmeler sonucunda varılan anlaşmaları uygulamaya tamamen hazır olduğuna belirtmek isterim.

Afganistan’a yapılan insani yardımlar için bir kez daha şükranlarımı sunuyor, Ekselanslarına sağlık ve başarı, kardeş Türkmenistan halkına refah ve esenlikler diliyorum.

Yorum yazabilirsiniz