Aliyev: “Türk Halkına Sevgim Sır Değil”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın saldırıları sonrası Azerbaycan’a destek veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkına teşekkür etti.

Aliyev, şehit aileleri ve gazilere devlet tarafından ev ve arabaların dağıtıldığı törende konuşma yaptı.

Ermenistan ordusunun 12 Temmuz’da Azerbaycan’a yönelik saldırısına değinen Aliyev, bu konuda Azerbaycan’a ilk desteğin Türkiye’den geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Aliyev,  Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kardeşce verdiği desteğe değinerek, “Erdoğan, iki kardeş ülkenin hep birlikte olacağını söyledi. Bu destek için kardeşime derin şükranlarımı sunuyorum. Bu günlerde sürekli temas halindeyiz. Beni aradı, desteğini dile getirdi ve şehitlerimize başsağlığı diledi. Sonuna kadar birlikte olacağımızı söyledi.”  dedi.

“TÜRK HALKINA SEVGİM SIR DEĞİL”

Türk halkına sevgisini belirten Aliyev, Türkiye’nin her türlü makamıyla yanlarında olduklarına değinerek: “Ben de her zaman arkadaşım ve kardeşim Erdoğan’a büyük saygı duydum. Türk halkına olan sevgim sır değil. Aynı zamanda Türkiye’nin diğer üst düzey yöneticileri, savunma bakanı, dışişleri bakanı, milletvekilleri de Azerbaycan’a tam desteklerini ifade etti.” diye konuştu.

“TEKE TEK SAVAŞALIM”

Çatışmalar başladığında Ermenistan’ın Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütünü (KGAÖ) olağanüstü toplantıya çağırdığını fakat bunun örgütün diğer ülkeleri tarafından kabul edilmediğini hatırlatan Aliyev, Ermenistan’a şunları söyledi:

“Ermenistan bir zamanlar, şimdi koşarak yardım istediği KGAÖ’nün Genel Sekreteri’ni tutuklamıştı. Belarus temsilcisinin genel sekreter seçilmesine karşı çıkmıştı. Peki ne oldu da o zaman kötü olan, hakaret ettiğin KGAÖ’nün eteğine yapışıyorsun. Gel teke tek savaşalım, teke tek. Bakalım sonu ne olacak.” ifadelerini kullandı.

Yorum yazabilirsiniz